| IonutCG90 a întrebat:

Peste 2 săptămâni foarte probabil o să-mi cumpăr o mașină, în general am cautat mereu înmatriculate pe RO, acum privesc pe net și anumite anunțuri doar informativ, fac teste etc. însă v-așîntreba pe cunoscători dacă știți cumva, mașinile înmătriculate pe o țară din U.E. (care NU este România) ne costă mai mult ITP ASIGURARE ROVIGNETĂ etc... sau e la fel, se calculează la fel după capacitate cc, emisii etc? Mersi anticipat

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Indiferent de unde este cumparata masina costul ITP, RCA, rovinieta si impozitul anual este acelasi, pentru aceeasi masina.
Costul de inmatriculare poate diferi, in sensul ca daca este inmatriculata in Romania poate nu mai trebuie platit, pe cand la cele din strainatate sigur trebuie platit.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Masinile cu acte straine sunt un mare risc. Poate treci cu ele de controale, ca Politia Romana nu are acces in bazele de date ale altor tari, dar in caz de un accident, asigurarea ti-e inutila, iar masina va fi sigilata de politie, si verificata 'la sange' in baza de date a tarii in care este inmatriculata. De cele mai multe ori, acest lucru se termina cu dosar penal, masinile fiind radiate, furate, sau cu acte de la alta masina.
Costurile asigurarii depind de foarte multe lucruri, in special de tara, iar ITP-ul se poate face in Romania numai la RAR, pentru masinile inmatriculate in alte tari UE.
E o mare bataie de cap, nu merita. Locul acestor masini e la dezmembrari, alaturi de cele cu volan pe dreapta.
Eu zic sa iti cumperi masina direct cu numere RO, si sa te asiguri ca are taxa nerecuperata (depui o cerere formular la ANAF si astepti cateva ore), inainte de a plati masina.