| Jax16 a întrebat:

Urmatoarea intrebare o adresez impatimitilor de masini si condus! In curand o sa imi iau permisul si m-ar interesa sa imi cumpar si o masina. Acum criteriile :
- sa nu fie extrem de scumpa la piese
- sa nu imi fie frica sa fac o depasire si sa nu ma ajute motorul, deci vreau sa fie destul de puternica.
-sa nu fie Logan.
-sa fie pana in 5000 euro
-capacitatea sa nu depaseasca 2 L si consumul, sa zicem maxim 8%.
-sa fie benzina.
Astept pareri. Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Braunion a răspuns:

De ce sa nu fie Logan? te pisca la fund? laughing
O masina noua n-are cum sa coste 5000 euro iar singura masina decenta care o poti lua in banii astia (fara sa mai bagi alte cateva mii de euro s-o repari) e un Logan Laureate din 2009 cu motor 1.5 DCI 90cp (ca sa consume si putin)
Indiferent ce cumperi, cauta ca masina sa nu aiba mai mult de 6 ani vechime. Eu m-as feri de masinile neinmatriculate aduse din Germania, nu de Logan. Nu mai vorbesc ca pentru un incepator Loganul e perfect (poti da cu el in toate gropile si sa-l lovesti fara sa te coste o avere reparatiile)
Toate benzinarele pana in 5000 euro care au peste 100 cp sunt aspirate si au capacitate cilindrica peste 1.4 (ceea ce inseamna un consum de aproximativ 10 interurban si 6-7 extraurban). Singurele benzinare cu consum de maxim 8% in oras sunt cele turbo cu motoare compacte (tehnologia fiind noua, numai motoru costa 4-5000 euro, fara masina)

3 răspunsuri:
| viotedy a răspuns:

Un opel astra.de prin 2000=2800 euro.din 2007=4500 euro.gasesti si automata daca vrei.

| DorelExpertu a răspuns:

Rover/mg/volvo/opel/golf

| Braunion a răspuns:

Si Astra din 2007 e o idee buna (cum zicea viotedy), dar are suspensia mai rigida ca Loganul si garda la sol mai joasa. Asta inseamna ca se tine mai bine pe sosea (ceea ce nu e deloc bine pentru in incepator, fiindca ai tendinta sa o calci si nu ai experienta necesara sa vezi toate obstacolele care apar pe sosea) dar se troncane mult mai usor din cauza gropilor patriei mama si se loveste mai usor de borduri cand incerci sa le urci(ceea ce inseamna ca schimbi mult mai des capete de bara, pivoti, suporti si amortizoare). La intretinere, habar n-am care-i mai scumpa. Daca totusi alegi Astra, casca bine ochii cat de inalte sunt bordurile pe care vrei sa le urci!