| philips1995 a întrebat:

Vreau sa achizitionez un ATV si as dori sa stiu daca un Linhai de 300cm 4x4 este indeajuns de bun pentru a face niste drumetii cu niste prieteni pe camp si pe asfalt sa fuga undeva de 80kmh. Merita cumparat Atv-ul este indeajuns de puternic si se intide binisor avand in vedere greutatea lui si motorul de 300cm?
Dau Funda, Multumesc

Răspuns Câştigător
| DryIce a răspuns:

La 300cc eu zic ca prinde 70km/h daca nu e incarcat tare si pe drum drept. Pentru offroad eu as zice unu de 600cc in 2 pistoane ca sa traga prin padure. La 300cc e pe curea ca la scuter nu? Eu asa am vazut, dar daca da atunci poti pune bile de fuga pentru drum drept si bile de greutate pentru padure. La fuga poti face 90km/h iar la greutate o scazi la 50km/h dar trage prin padure. E mai bine daca are cutie de viteze.

| philips1995 explică (pentru DryIce):

Cum adica bile de fuga?

| DryIce a răspuns (pentru philips1995):

Deci big grin daca are variator ca la scuter (sistem pe curea pe alunecare) atunci are role (bile). Rolele astea sunt de greutati diferite si in numar de 6 de obicei. Cele de 4.5 grame de ex fug max 70km/h la scutere. Iar cele de 5.5g duc la viteza de 85km/h. S.a. Poti sa comanzi orice pe net, cdi racing, role de greutati diferite vezi care cum merge, pana si melcul din spate la roata poate fi schimbat. Chestia e ca nu sunt sigur ca atv asta de 300cc are sistem de scuter ori are cutie de viteze. Daca are cutie te-ai scos.