| Snickers1 a întrebat:

vreau sa dau pentru permis de A1. Imi poate spune cineva ce trebuie sa fac si eventual cat costa? Dau funda

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, sunt sigur, numai in poligon se da pentru categoria AM.
Conform Ordinului MAI nr.268/2010, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(3) Proba practică se susţine:
  a) numai în poligon, pentru autovehiculele din categoria AM;
  b) în poligon şi pe traseu, pentru autovehiculele din categoriile A1, A2 şi A;"

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Trebuie sa urmezi o scoala de conducere si apoi sa reusesti la probele teoretica si practica (aceasta se da in poligon si in oras).
Scoala o poti incepe de la 15 ani si 9 luni iar examinarea dupa 16 ani.
Cat costa depinde de fiecare scoala, asa ca intereseaza-te la scoala din localitatea ta sau din una apropiata, daca nu exista scoala in localitatea ta.

| Snickers1 explică (pentru Ioandelasal):

Mersi de raspuns, ai zis ca se da si in poligon si in oras, esti sigur ca si in oras? Eu stiam ca doar in poligon

| Ioandelasal a răspuns (pentru Snickers1):

Da, sunt sigur, numai in poligon se da pentru categoria AM.
Conform Ordinului MAI nr.268/2010, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(3) Proba practică se susţine:
  a) numai în poligon, pentru autovehiculele din categoria AM;
  b) în poligon şi pe traseu, pentru autovehiculele din categoriile A1, A2 şi A;"