| mihai9996 a întrebat:

.. vreau sa imi cumpar o masina in perioada urmatoare buget 7000€ ..ma gandesc la skoda octavia 2 rs.dar problema este motorul 2000 benzina cu 200cp.cea ce este foarte mult pt 1100 lei cat este salariul meu in prezent..imi place si passat b6 ma gandesc sa ma axez pe 1.6 fsi passat parca ceva mai potrivit pt salariul meu..se merita rs-ul ala?

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cu 7000 euro iti iei un logan chel nou si scapi de grija unor cheltuieli in viitorul apropiat

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu merita nici una din cele doua. Revizia anuala (ulei, filtre, curele si placute + manopera), va depasi cu mult salariul tau pe o luna.
Eu zic sa mergi mai bine pe o Astra J, daca ai buget redus pentru intretinere.
Passat b6 e costisitor, si are destule puncte slabe, care te trimit fortat in service. Iar cand cobori dintr-un Passat, preturile o sa fie mari peste tot, mai ales la manopera, ca e "masina cu pretentii".

| TrăieşteClipa a răspuns:

Consuma cam la fel 1. 6fsi si 2.0 rs.
mixt b6 1.6 fsi ia 7.5 iar octavia 2 2.0 rs 7.8
Dar 200cp sunt mai multi decat 115.
Ii poti pune gpl cu 1000E si faci cam 400km cu 100lei.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Este posibil sa creezi accidente cu 200cp.
Cand o sa depasesti pe unul cu Logan nou chel o sa creada ca sta pe loc si daca o sa coboare din masina face accident.

| gamersamp12 a răspuns:

Nu, mai bine ia ceva japonez, sunt mai bune.