| Eduard198 a întrebat:

Salut am facut si eu 18 ani si ma gandesc la ce masina sa imi iau pentru inceput... Merg destul de bine conduc de pe la 9, 10 ani, in fine nu asta conteaza, Vreau sa cer si eu pareri ce masina imi pot lua "buna" intr-un buget de maxim 4.500 de euro...
Eu m-am gandit la un vw passat b5, 5 motorina 2000 motorul sau un audi a4 la fel 2000 motorina, sau o skoda care ar fi cea mai buna din astea 3?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Intr-adevar cu 4500 de euro poti cumpara doar o vechitura de VW sau audi.
Mai bine o Toyota, fiat sau Skoda. au motoare mai mici, si sunt mult mai ieftine.
cat priveste sofatul tau de la 9-10 ani, m-ai facut sa zambesc, pe vremea aia poate sofai masina masinutele tale, deci, departe ce visai atunci de ce poti sofa acum.

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Mai bine ia tu permisul. Asta ar trebui sa fie prima ta prioritate.

| Eduard198 explică (pentru darrio2007):

Am permis. Si am un logan 1.4 acum dar vreau sa schimb masina

| darrio2007 a răspuns (pentru Eduard198):

Din intrebare se intelege ca abia ai facut 18 ani.

| Levente a răspuns:

Permis de conducere ai? Un motor sub 1.6 iti va fi bun. Toyota, Mazda. Masinile japoneze in general.

suntserios
| suntserios a răspuns:

La un buget asa de mic nu inteleg ce cauta Audi in lista.

O skoda ar mege la fix

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Daca mai ai cateva mii sa mai bagi in ele in perioada urmatoare si nu te doare sa-i dai pe apa sambetei primele 2 sunt pentru tine. Apoi diesel e pentru locomotive si vapoare care merg la un drum cu saptamanile. Conteaza ce vrei sa faci cu caruta ca sa stii ce motor alegi.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Niciuna, o masina veche de 17 ani e un junghi ordinar in care bagi bani de doua ori pe luna.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Motoarele diesel sunt mai grele, mai galagioase si produc vibratii mai mari decat cele pe benzina.
Audi si VW pe care ai putea sa le cumperi cu 4000 Euro au 500.000-700.000 km, dati inapoi la 189.000
Mitul cu batranica care si-a luat 2000 tdi ca sa meaga la biserica si la piata il cred doar naivii.

| Tpuist a răspuns:

Cum să conduci de la 9 ani? Nu e legal așa ceva.

| AliceNeye a răspuns:

Depinde de anii fabricatiei, pret, starea actuala a masini...

| onyvirus a răspuns:

Daca zic sa cumperi maserati spui ca nu ai bani daca zic o dacie spui prea veche asa ca ia una care sa ai pui benzina in functie de venitul tau lunar