| nelyly a întrebat:

Vreau sa imi cumpar o masina inscrisa deja pe Bulgaria. Din ce am citit pe net, treaba este cam comPlicata. Daca stie cineva care a facut ca mine, ca cumpere o masina inscrisa deja pe Bulgaria, va rog sa imi spuneti si mie pas cu pas ce trebuie facut si la ce sa fiu atent ca totul sa fie legal.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca vrei sa fie totul legal atunci o inscrii pe Romania.

Treaba cu Bulgaria e extrem de complicata. Prima data trebuie sa dai de adevaratul proprierat al masinii, adica un bulgar. Odata ce o cumperi trebuie sa o vinzi iar unui bulgar ca sa poata ramane inmatriculata pe BG si tie sa iti faca o procura.

Pe urma te duci in BG sa ii faci ITP, RCA, RAR si ce mai are nevoie.

Sau adiori varianta cu cumparatul de la cel cu procura si tie sa iti faca alta procura insa lucurile sunt ciudate rau

| nelyly explică (pentru suntserios):

Nu imi pot cumpara o masina si sa o inscriu pe Romania din cauza altor probleme.
daca stii cum sta treaba te rog sa imi spui, oricat de complicat ar fi