| defender18 a întrebat:

Vreau sa ma apuc de scoala de soferi doar ca imi e frica.Am mai condus doar din volan si nu mi s-a parut asa greu dar la pedale n am umblat. Un prieten mi-a zis ca prima oara a stat putin incordat la volan dar dupa a 3 a 4 sedinta nu mai avea nimic iar acum conduce de vreo 2 3 luni.Ce trebuie sa stii prima oara cand urci la volan si cum sa mi inving teama.La voi cum a fost prima oara cand ati urcat la volan?

Răspuns Câştigător
| Equipmag a răspuns:

Salut! Tot ce trebuie sa faci este sa fii relaxat. Nu ti se va intampla nimic. Instructorul iti va spune exact ceea ce ai de facut. Tine minte! ...masina nu face decat ceea ce ii spui tu sa faca. Bafta!

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu-ti fa probleme, nu toti trebuie sa deveniti soferi, mai ales cand aveti teama si frica de sofat, putand provoca accidente din cauza asta.
Unii dintre voi, chiar ar trebui sa ramaneti pe veci doar pietoni!
Frica asta nu se termina cu luatul carnetului, ramane acolo in tine, in capusorul tau, iar in trafic, cand trebuie sa iei decizii de secunde, frica te paralizeaza si doamne fereste, mai omori pe cineva! De aceea vin si spun: cei care aveti asemenea frici, mai bine ramaneti pietoni pe viata, in loc sa puneti viata oamneilor in pericol cu ambitia asta prosteasca de a sofa cu orce pret.

| defender18 explică (pentru Violleta2022):

Ma refer cand o sa ma duc la prima ora de condus daca aveam permisul in bizunar de 1 2 ani si ziceam ca mi-e frica de condus atunci aveai dreptate nu s-a nascut nimeni cu volanul in mana.Asa ca raspunsul tau nu are nici o treaba cu ce am intrebat eu.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Daca ti-e frica stai linistit acasa, sunt destui speriati pe drumuri.

| defender18 explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

As zice sa ti vezi de treaba ta vere.Am un tovaras care la primele 2 sedinte de condus statea oarecum incordat dar acum conduce de n.are treaba mai bine ai tace "profesionistule".

| katy a răspuns:

Trebuie sa mergi cu curaj.instructorul sta in dreapta ta si mereu iti spune ce ai de facut.nu ai de ce sa te temi, du-te relaxat, o sa iti placa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut,
Prima mea experienta n.a fost una prea placuta. Am facut de benzina si tot imi murea motoru, mi-a luat putin sa ma invat cu pedalele.
Daca cumva nu te intelegi din primele sedinte cu instructoru, decat sa ai probleme mai bine du-te la secretara si zii ca vrei sa faci cu alt instructor.
Bafta!

| Jager a răspuns:

Eu inainte sa dau de permis, mai conduceam masina familiei in afara orasului (la tara). Dupa ce ma dadeam jos, tremuram in ultimul hal laughing). Dupa o pauza de vreo 2-3 luni, m-am urcat iar si nu mai aveam nimic. Conduceam mai ok si eram relaxat. Bine, eu mai condusesem de 2 ani asa "la misto", dar in primii ani tremuram tot. laughing
La scoala de soferi a fost ok, trebuie sa inveti raspunsurile corecte intai, dupa iti dai seama care sunt gresite.
Cand dai cu politistul, roaga-l sa si puna centura (daca nu si-o pune dupa ce ai pornit motorul) si ai grija, te poate pune la incercare. La stanga poate fi interzis si el iti spune sa virezi la stanga.winking
Noroc.