| Da660 a întrebat:

Salut TPU!

Vreau sa ma lămuresc cu o problema la masina....treaba sta asa: Am schimbat discurile de frana pe față si primul set s-a ovaționat. După am luat altele noi tot pe fata și am luat și setul de pistonase la etrier, pe partea stânga era etrierul blocat si le-am schimbat...dar merge tot infranat pe partea stânga cu toate ca am schimbat pistonasele.

Care poate fi cauza de ramane blocat?

5 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Dorel...
Apelează la un service autorizat RAR.

| Da660 explică (pentru mihai69):

Pai da dar eu vreau sa știu exact cauza, am mers la o gramada de mecanici și nu își dau nici ei seama

| relian a răspuns:

Caliper cum se numeste ala, acolo ai un piston care apasa pe placute, vezi daca pistonul ala ramane blocat, deci nu e numai pistonase, alea nici nu-s pistonase sunt 2 pinuri care culiseaza,pistonul e mare,nu stiu zic si eu,ce mecanici is aia la care ai fost,pompieri laughing
Daca totu ar fi bun la roata,atunci ar ramane ABS-ul sa aiba probleme.
O intrebare,ce inseamna sa ovationat? Ai spus ai schimbat discurile si primul set de discuri sa ovationat,adica?
Poate ai vrut sa spui sau ovalizat, ovationa eu stiam ca inseamna altceva, dar poate nu mai stiu eu cuvinte noi in romana.

In sf nici ovalizat nu ar fi bine spus, pentru ca n-ar avea cum, poate sau uzat neuniform.
Deci ar putea fi de vina tot caliperu, pistonu ala ce apasa placutele.

Răspuns utilizator avertizat
| ImJack a răspuns:

Nu știu la ce mecanici ai fost tu dar cel mai bine ar fi sa mergi la un service... Probabil nu au fost montate corespunzător...