| gabyBelceanu a întrebat:

Vreau sa plec întro minivacanta la Vatra Dornei plecând din Iași. Problema e următoarea... Eu mi-am pus cauciucurile de vara pe mașină și acolo se anunță ninsori... Eu ce ar trebui sa fac? Sa îmi pun iar alea de iarna (la alea din iarna au grifuri în cauciucuri și am inteles ca nu am voie sa merg cu ele pe asfalt dacă nu e zăpadă). Scuzați-mi exprimarea dar sunt șofer începător și nu știu cum sa combat problema.

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ideal asa ar fi sa iti pui cauciucurile de iarna, dar totusi se anunta multe peste 0 grade, nu cred ca va fi gheata sau zapada pe sosea

| Catrice a răspuns (pentru suntserios):

Buletinul meteo de la fața locului:
Data: 17/04/2019
Interval orar principal: 00:15 - 10:29 precipitații sub forma de ninsoare
Interval orar secundar: 10:30 - 11:59 precipitații sub forma de lapoviță
Interval orar terțiar: 12:00 - 13:20 precipitații sub forma de ploaie

| Preotul500 a răspuns:

Mergi fara stres, nu o sa fie ninsori ca cele din noiembrie-decembrie.

| Lazar_Ana_Maria_1981 a răspuns:

Eu inca circul cu anvelopele de iarna, este adevarat daca circuli cu cele de iarna se vor degrada putin mai repede si va consuma mai mult combustibil, poti opta si pentru lanturi in caz ca va ninge happy