| Alex_Aly_1997 a întrebat:

Vreau sa stiu si eu ce acte trebuie platite cand cumpar o masina inmatriculata deja in Romania (ex: Cielo 1.4 an fabricatie 1997) Mai exact vreau sa stiu ce pasi vor fi facuti la cumpararea masinii.

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

1. faci act de vanzare cumparare
2. primesti actele de la vanzator (actele masinii si fiscalul lui)
3. o iei pe numele tau la finante
4. platesti taxa de timbru daca e cazul (si celmai probabil e cazul la tine si o sa te rupa taxa la masina aia)
5. faci rca pe numele tau care poate ajunge la 1800ron/an daca ai sub 30 ani.
6.restul de taxe la cec (certificat si de inmatriculare vreo 150 ron impreuna)
7. identificarea rar cam 150ron

8 răspunsuri:
| alinutza0408 a răspuns:

Are platita taxa de mediu? daca nu tb sa o platesti anaf. Apoi trebuie sa iti faci asigurarea masinii, apoi trebuie sa te programezi la Rar, apoi trebuie sa platesti la Cec taxa de talon, apoi te duci la financiar cu actul de vanzare-cumparare si cartea masinii si iti elibereaza certificat fiscal.Cu acestea te duci la inmatriculari auto la politie unde iti completeaza cartea masinii si te inregistreaza.Incearca sa cauti pe site-uri de specialitate gen 4tuning.Mult succes

| alinutza0408 a răspuns:

Si apropo...cand eu mi-am luat masina, era deja deja inmatriculata, era din 2005, cu toate astea am platit o taxa de mediu de 2000 lei, dar sa iti dau un sfat:daca ai pana in 30 ani te rupe asigurarea la o masina din '97.Eu am 26 ani si platesc 1500lei asigurare pe 6 luni fara casco, la un matiz din 2005.Conteaza mult varsta, vechimea permisului si a masinii

| Ottakringer a răspuns (pentru alinutza0408):

Scuze ca ma bag. Dar 1500 lei? Asta ar veni cam 15 milioane. Nu e cam mult? Tu in 1 ani si jumatate iti mai cumperi un matiz mai nou cu banii de pe asigurare.

| suntserios a răspuns (pentru Ottakringer):

Da, asa de scumpe sunt asigurarile daca ai sub 30 ani, asta e

| alinutza0408 a răspuns (pentru Ottakringer):

Asa este, dar am nevoie de masina, deci nu am incotro, mai am 4 ani si revin la normal. Daca nu se schimba legea renunt la masina, asigurarile urmeaza sa se scumpeasca iar inainte de sarbatori.In 2010 plateam 500 lei pe an, acum platesc 3000 lei pe an.E absurd

| Ottakringer a răspuns (pentru alinutza0408):

Masina mea e trecuta pe cineva din familie care are permis de 20 ani. Eu tot un Matiz detin si platesc doar 140 lei asigurarea pe an. Nici eu nu am peste 30 ani. E foarte nasol cu taxele astea pentru astia sub 30 ani sad.O seara frumoasa!

| Ottakringer a răspuns (pentru suntserios):

Stiu ca sunt scumpe taxele daca ai sub 30 ani. Am si eu masina si nu am 30 ani, stiu cum sta treaba. Dar faza e ca 1500 lei pentru un Matiz e o suma enorma. Daca detii un Audi A4 din 2004 cred ca te ajunge peste 3000-4000 lei asigurarea.

| suntserios a răspuns (pentru Ottakringer):

E cam irelevanta marca la asigurare, mai mult conteaza motorul