| andreyi69 a întrebat:

Salut TPU,
Vreau va rog sa faceti un top al uleiurilor de motor care se gasesc la noi. Si o argumentare de ce.

Spre exemplu: eu am o Hyundai Accent din 2004, motor 1.3 Benzina. Folosesc Castrol Magnatec 10w-40. Masina mananca in jur de 1 litru de ulei la 10000km. Sunt multumit de cum s-a comportat pana acum, insa deja are o varsta, au inceput sa sune tachetii si mecanicii mi-au spus ca ar putea influenta si uleiul. Asadar as vrea sa trec la alt ulei si am nevoie de alte pareri.

Multumesc!

P.S. Problemele de ordin mecanic le-am rezolvat!

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Bagi ce vrei tu dar fara segmentare nu rezolvi paguba

| andreyi69 explică (pentru mgtow):

Problemele le-am rezolvat. Am schimbat tachetii inainte sa fie afectata axa, sau orice altceva.

Voiam doar o parere despre uleiuri, atat.

| mgtow a răspuns (pentru andreyi69):

Mobil 1 - in functie de ce specifica manualu masinii bagi. Altceva nu e voie

| KR0NSTADT a răspuns:

Uleiul recomandat de producătorul mașinii este cel mai bun. Cu acel tip de ulei s-au făcut testele de fiabilitate.