| anonim_4396 a întrebat:

Salut.Un prieten a facut un accident s-a,, scarpinat" de unu.Pagube destul de mici de ambele parti, vopsea putin sarita si aripile fata la amandoi indoite destul de aiurea de partea pritenului meu.Au completat actele, prietenul meu fiind de vina i-a dat asigurarea.Intrebarea este,ce se intampla cu asigurarea aia trebuie sa plateasca ceva, sa faca alta asigurare sau cum? Adica dupa ce se duce la firma ce trebuie sa faca mai este asigurarea aia valabila?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Asigurarea ramane in continuare valabila, iar pagubitului i se va repara masina pe banii asigurarii, cel mai probabil intr-un service cu care lucreaza direct asiguratorul.
Prietenul tau va trebui sa-si achite singur reparatia masinii, iar la urmatoarea polita RCA nu va mai beneficia de reducere, cel mai probabil va fi ceva mai scumpa, dar vorbim de cateva zeci de lei, din cate stiu eu.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Asigurarea RCA ramane valabila pana la expirare.
Cand va trebui sa o inlocuiasca va plati mai mult cu 5% decat ar fi trebuit sa plateasca daca nu ar fi avut nici o dauna.
Clasele de bonus/malus le poti vedea si aici:
http://www.asigurari-auto-online.ro/rca_sistemul_bonus_malus.html

suntserios
| suntserios a răspuns:

Asigurarea este valabila in continuare pana la data la care a fost platita. Singurul dezavantaj e ca la urmatoarea asigurare va pierde bonus malus si va plati ceva mai mult

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Ceva mai mult inseamnand milioane sau cativa zeci de lei?

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Depinde de mai multe lucruri, de varsta lui de masina. In cel mai rau caz se dubleaza

| TrăieşteClipa a răspuns:

Asigurarea ramane valabila pana la expirarea termenului de valabilitate.
Pagubitul are nevoie doar de o copie dupa asigurare si dupa talon. Originalul ramane la titular.