| Burducea_Alex_1996 a întrebat:

Unde pot găsi o carte de salvare la bord pentru o Dacie 1310?

4 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Ce-i aia? Te referi la Cartea Tehnica a masinii, sau ce? Pe asta o gasesti pe internet, tastand pe Google Dacia 1310 carte tehnica.

| suntserios a răspuns (pentru ardnaxur1961):

Nu, se refera la cartea de salvare

care in teorie o gasesti aici
https://csb.acr.ro/descarca-cartea-de-salvare/

in practica nu cred ca o gasesti undeva pentru dacii 1310

oricum nu e obligatorie

| qest11 a răspuns:

Dacia clasic nu are nimic ascuns. Airbag nu are, conductele de frana si de benzina se vad bine, si apoi structura de rezistenta are cam 1, 2mm grosime, cu niste gaurele in lonjeroane in zona motorului, fix in partea de sus, pe unde curge usor apa in ele, si balteste in semilonjeroane pana putrezesc, probabil cu rol de reducere al socului in caz de impact. Daca o sa fie obligatorie cartea, ea va fi disponibila pentru toate masinile, fara excetie. S-o stapanesti sanatos si sa te bucuri cat mai mult de ea, si astupa cu silicon poliuretanic/mastic auto acele gaurele de care spuneam, si lasa-le pe restul daca le ai.