| anonim_4396 a întrebat:

Urmeaza sa fac un drum la vara cu masina personala pe distanta Targu Jiu-Eforie Nord Aproximativ 521 km avand permisul de 1 an si 5 luni si experienta condus 1 an si 2 luni si singurul din familie ce detine permis si voi conduce noaptea. Nu e de acord mama sa merg cu masina ca e intuneric si periculos si ca nu voi gasi sa las in siguranta masina la destinatie si sa mergem cu trenul. E vreo problema condusul noaptea?

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Depinde cat de bune ai luminile la masina.
Eu dupa primul an cu permis am facut un drum de 250 de km noaptea si a fost destul de aiurea, aveam luminile cam praf in acel moment, plus ca e destul de obositor sa stai tot drumul cu piciorul pe acceleratie, asta daca nu ai tempomat.
Ce sa mai spun ca fiind un drum nou trebuie sa fii foarte atent la el, la eventualele gropi/obstacole.
Eu de exemplul am avut instalat WAZE pe telefon (iti recomand sa-l instalezi si tu) si din fericire ma avertiza cand era ceva obstacol periculos, dar tot am luat un caine "proaspat" noroc ca nu aveam viteza si ca l-a luat cel din fata mea prima data, ca altfel poate ramaneam pe acolo cu un radiator spart laughing

Deci in concluzie, daca nu ai masina bine dotata si bine pregatita, e destul de aiurea sa conduci noaptea cu atat mai mult cand este un drum complet nou.
Dar daca ai luminile bune si eventual tempomat sa nu stai mereu cu piciorul pe pedala nu ar trebui sa-ti faci probleme, si desigur, iti recomand inca o data sa ai Waze pe telefon.

| Sofer a răspuns (pentru OldSoul):

Pentru navigatie foloseam NAVIGATOR si am fost multumit. Si masina e un Golf 4 Scurt. Faruri originale. pe faza scurta se vede ok si nu mi se pare slaba lumina, iar faza lunga vad tot laughing

| OldSoul a răspuns (pentru Sofer):

Nu stiu cum e navigator, dar Waze te avertizeaza de eventualele obstacole, de exemplu daca obseri un caine mort pe strada si poti sa il anunti si ceilalti soferi care folosesc waze cand se vor apropia de acea zona vor fi avertizati astfel vor putea reduce viteza si evita un posibil accident.
Este alegerea ta ce faci.

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu pleca si tu noapte, pleci la 5 cand se lumineaza afara si aia e.

Plus ai vreo 150 km, restul e autostrada, nu trebuie decat sa te tii de volan drept si cam atat.

In Eforie sunt parcari cacalau

| TrăieşteClipa a răspuns:

Ai putea sa pleci la 4 dimineata si sa ajungi la ora 11.Practic prinzi doar o ora de intuneric si nu o sa te simti prea obosit. Evit sa merg noaptea pe la noi prin tara daca nu sunt constrans.
Te obosesc farurile reglate prost ale colegilor, strazile sunt rele si prost semnalizate.

| Sofer a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Pai problema e sa nu prind aglomeratie mare. Sa zicem ajung in Bucuresti la ora 7 si daca sunt probleme.
Si majoritatea folosesc xenoane de zici ca trec pe langa tine cu faza lunga.

| blAster85 a răspuns:

Salut eu am carnetul din 2010, am condus destul noaptea primul meu drum lung a fost Madrid-galicia 600km, cu o singura oprire, e mai lejer traficul noaptea dar deja pe ultimele "sute"e cam obositor, acum depinde de fiecare.plus daca nu ai multa experienta, trebuie sa fi atent la ceilalti participanti la trafic, nu sti de cine dai,

| Sofer a răspuns (pentru blAster85):

De asta ma gandesc sa merg noaptea ca e mai linistit si nu e aglomerat in orase.