| IzvorulDeIntelepciune a întrebat:

Pentru cei care cunosc foarte bine legislatia rutiera.

Luam ca model intersectiile semaforizate sub forma de cruce (fiindca asa sunt majoritatea in Bucuresti) si avem 3 cazuri ipotetice.

Cazul 1:

Suntem pe un bulevard cu 2 benzi pe sensul de mers si intentionam sa viram pe prima la dreapta, deci ne-am incadrat in banda I. Din banda a II-a cineva da semnal ca vrea sa vireze si el la dreapta (direct din banda a II-a). Ca sa fie mai usor notam masina noastra cu x si masina de pe banda a II-a cu y. Se pune verde si masinile x si y incep manevra de viraj la dreapta. X vireaza la dreapta de pe banda I direct in banda a- II-a iar y vireaza la dreapta in banda a II-a (crezand ca x va selecta banda 1, asa cum este normal), ambele masini suindu-se una peste alta si provocand un accident. Presupunem ca nu existau pietoni angajati in traversare, ca sa excludem din start nevoia de a acorda prioritate si deci o atentie mai sporita din partea ambilor soferi.
Cine este vinovatul?

Cazul 2 :

Pe un bulevard cu 3 benzi pe sens, banda a III-a de virat la stanga, banda a II-a de mers inainte sau la stanga si banda I de mers inainte.

a si b intentioneaza sa vireze la stanga in intersectie, a s-a incadrat corespunzator pe banda a III-a iar b pe banda a II-a. Se pune verde si ambele masini incep manevra de viraj la stanga, acorda prioritate masinilor care vin din sens invers, a trage de volan sa ajunga in banda I, b isi mentine traiectoria si zbang.
Cine e vinovatul?

Cazul 3 :

Revenim la prima intersectie cu 2 benzi pe sensul de mers, w si t vor sa faca stanga, w de pe banda a II-a si t de pe banda I. Se pune verde si ambele masini incep virajul, acorda prioritate masinilor ce vin din sens invers, w vrea sa se incadreze in banda I, vine peste t si zbang!
Cine e de vina?

3 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

1. ambii ( nu se face dreapta de pe banda 2, și la viraj se păstrază banda);
2. a (trebuia să-și țină banda);
3. w (idem).

| IzvorulDeIntelepciune explică:

Cazul 1 :
Si daca banda 1 este blocata, x ce face? Asteapta sa faca dreapta altii in mod neregulamentar?

Cazul 2:
La scoala de soferi am invata ca trebuie sa selectezi banda I la fiecare viraj. Pe vremuri era obligatoriu sa ocolesti centrul imaginar al intersectiei.

Cazul 3 :
pai si t ce cauta sa faca stanga din banda de mers inainte? banda I niciodata nu e banda de facut la stanga...

| mihai69 a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

1. așteaptă, că n-are-ncotro.
2. așa am învățat și eu acu' o mie de ani; lucrurile s-au mai schimbat.
3. ai dreptate, am citit neatent enunțul - răspunsul se referea la cazul când cei doi ar face stâng de pe benzile 2, 3 ale unei intersecții cu trei benzi. Așadar, rectific: t e vinovat.