| IzvorulDeIntelepciune a întrebat:

Pentru cei care cunosc foarte bine legislatia rutiera.

Luam ca model intersectiile semaforizate sub forma de cruce (fiindca asa sunt majoritatea in Bucuresti) si avem 3 cazuri ipotetice.

Cazul 1:

Suntem pe un bulevard cu 2 benzi pe sensul de mers si intentionam sa viram pe prima la dreapta, deci ne-am incadrat in banda I. Din banda a II-a cineva da semnal ca vrea sa vireze si el la dreapta (direct din banda a II-a). Ca sa fie mai usor notam masina noastra cu x si masina de pe banda a II-a cu y. Se pune verde si masinile x si y incep manevra de viraj la dreapta. X vireaza la dreapta de pe banda I direct in banda a- II-a iar y vireaza la dreapta in banda a II-a (crezand ca x va selecta banda 1, asa cum este normal), ambele masini suindu-se una peste alta si provocand un accident. Presupunem ca nu existau pietoni angajati in traversare, ca sa excludem din start nevoia de a acorda prioritate si deci o atentie mai sporita din partea ambilor soferi.

Cine este vinovatul?

Cazul 2 :

Pe un bulevard cu 3 benzi pe sens, banda a III-a de virat la stanga, banda a II-a de mers inainte sau la stanga si banda I de mers inainte.

a si b intentioneaza sa vireze la stanga in intersectie, a s-a incadrat corespunzator pe banda a III-a iar b pe banda a II-a. Se pune verde si ambele masini incep manevra de viraj la stanga, acorda prioritate masinilor care vin din sens invers, a trage de volan sa ajunga in banda I, b isi mentine traiectoria si zbang.

Cine e vinovatul?

Cazul 3 :

Revenim la prima intersectie cu 2 benzi pe sensul de mers, w si t vor sa faca stanga, w de pe banda a II-a si t de pe banda I. Se pune verde si ambele masini incep virajul, acorda prioritate masinilor ce vin din sens invers, w vrea sa se incadreze in banda I, vine peste t si zbang!

Cine e de vina?

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

In cazurile in care de pe ambele benzi sunt permise virajele (stanga respectiv dreapta) e vinovat cel care nu isi pastreaza banda. practic e neaacordare de prioritate la scimbarea benzii.

In cazurile in care se vireaza stanga dreapta de pe banda care nu permite acest lucru poate deveni culpa comuna

| CristiDinBucuresti a răspuns:

De vină sint soferii neatenti, cei care nu dau prioritate.

| IzvorulDeIntelepciune explică (pentru CristiDinBucuresti):

Prioritatea se da atunci cand trebuie, nu mereu (ca am bloca traficul daca am da prioritate la fiecare masina care vrea sa intre din camp pe strada, la fiecare sofer care schimba banda s.a.m.d) Ai citit macar intrebarea?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Am citit o dar eu nu sint sofer asa că am zis ce m am gindit, scuze dacă răspunsul este gresit.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Intotdeauna e vinovat cel ce schimba banda in timp ce strabate intersectia. Esti pe banda 3 si faci stanga pe drum cu 2 benzi pe sens, te bagi pe cea mai apropiata de ax, adica 2. Faci dreapta de pe 1, te pui tot pe 1. Nu tai niciodata intersectia, desi recunosc ca si eu mai am scapari de genul, insa verific in oglinzi sa fie liber.