| Shadow136o a întrebat:

Salut! Voi cum apreciați distanta când sunteți cu mașina? Și aici ma refer la parcări. De exemplu, cum va dați seama cât de aproape sunteți de mașina din spate? După ce repere va luați? Eu uneori nu reușesc, ma ajut de camera de marșarier dar nu mai vreau sa ma uit în ea. Unii se ghidează chiar și dupa oglinzile laterale dar nu înțeleg cum... Cum procedați?

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cum adica nu intelegi? Te uiti in oglinda si vezi unde esti raportat cu masinile din jur.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Din oglinzi apreciez distanta laterală, iar cu cât conduc mai mult mașina respectivă, îmi dau seama vizual și cât spațiu mai este în spate, prin oglinda laterală, luând ca reper aripa spate sau colțul barei spate (depinde de mașină).
Când am de parcat cu spatele însă, pentru o precizie de câțiva centimetri, întorc capul. Așa văd exact cât mai am.
Mulți ani am condus fără să întorc capul, din orgoliu.
Mașina pe care o am de câțiva ani, e destul de mare și am condus-o fără senzori, întorcând capul la parcări înghesuite. Acum are senzori, și mai întorc și capul laughing
Când este spațiu cu 50cm mai mult decât am nevoie, mă descurc doar din oglinzile laterale. Chiar și când o bag în garaj, unde trebuie să o lipesc de peretele din spate, că să pot închide ușa laughing

| Shadow136o explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Dacă poți sa fii mai explicit, cum apreciezi distanta din spate din oglinzile laterale? De exemplu trebuie sa dai cu spatele dar nici sa nu atingi mașina din spate și sa fii destul de aproape. Învață mă și pe mine =)

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Shadow136o):

Mai explicit de răspunsul anterior? big grin
Iau ca reper spatele mașinii. La a mea văd geamul din spate (e break) și stâlpul de după el. Nu am cum să parchez la câțiva centimetri uitându-mă în oglindă, mai ales că oglinzile micșorează imaginea. Întorc capul și văd mai clar, direct pe geam.
La alte mașini vedeam în oglindă bara din spate și chiar stopurile, îmi era ușor să apreciez distanța.

| dullcat a răspuns:

Buna.Te vor ajuta aceste videoclipuri sa inveti si tu cum se face din oglinzi https://www.youtube.com/......s?/results

| Frank51 a răspuns:

O gândești, o calculezi, anticipezi, intuiești, daca ai o mașină mare e clar că îți trebuie mai mult loc, reperul este spațiul unde urmează să parchezi...

Am văzut șoferi cu zeci de ani de experiență care nu știu să parcheze, și întreabă insistent pe pasageri "oare am parcat bine", chestie pe care când o aud îmi vine să vărs.

E o chestie care nu poate fi explicată, simți pe moment dacă încapi, dacă ai loc să ieși din mașină, dacă poți să ieși, șamd.

| 120bulevard a răspuns:

Al 6-lea simt si al 3-lea ochi, vine cu timpul

| dolceromania a răspuns:

Oglinda din partea ta atunci cand parchezi o lasi in jos, uitandu-te in ia vei vedea bordura, sau alte obstacole!

| GabrielGL a răspuns:

Daca iti iei permisul sa inveti singur, dupa fiecare se ia dupa cum crede el ca fiecare are stilul lui de condus, care mai ok care mai putin ok.

| Carbit9669 a răspuns:

De obicei la parcarea simpla gen cu spatele ma ghidez sa fiu cu oglinda mea putin dupa oglinda celorlalte masini sau la acelasi nivel iar la laterala nu stiu cat de okay e dar te poti uita la reflexia de la faza scurta ca sa iti dai seama de distanta dintre tine si masina din fata