| anonim_4396 a întrebat:

Salut vreau ca cumpar o masina inmatriculata in ro si e o taxa care e vanzatoru e obligat so plateasca si nu stiu cum se numeste

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cumparatorul va plati toate taxele pentru inmatriculare daca masina nu a mai fost inmatriculata in perioada 2007-2011 sau daca s-a restituit taxa de inmatriculare platita in acea perioada.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Vanzatorul nu e obligat sa plateasca nicio taxa. tu ca si cumparator trebuie sa platesti toate taxele

| Supersave a răspuns:

Daca masina a fost inmatriculata inainte de 2007 va trebui sa platesti timbru de mediu daca vrei sa o inmatriculezi pe numele tau. Daca a fost inmatriculata dupa 2007 si a platit taxa dar a recupoerat-o tot va trebui sa platesti taxa din nou tu.Parerea mea mai bine iti iei o masina adusa din Germania care nu e rulata prin Romania iar daca ti neaparat sa cumperi inmatriculata mergi la finante cu seria de caroserie si seria cartii si iti poate spune daca sa restituit taxa.