| ZeidaR a întrebat:

Salut, vreau sa dau permisul A1 de 16 ani pentru motor, vreau sa stiu ca motor imi pot lua, stiu ca trebuie cu maxim 125cm cubi cilindri, imi puteti da un sfat? Nici ceva foarte, ca vreau sa imi traiesc viata si cu cat este legal sa merg? Cu cati km la ora, pentru permis A1, este obligatoriu limitatorul de viteza? Sau pot sa il scot si sa merg cu viteza legala? Nu stiu foarte multe despre motociclete, doar sa merg si legislatia rutiera, multumesc

Răspuns Câştigător
| Sekim a răspuns:

În privinta limitatorului nu pot sa spun nimic din păcate, îți recomand să întrebi polițistul atunci când dai examenul pentru permis daca este legal sau nu. Totuși, mobra asta nu merita banii. Pretul este de 1500e. In banii ăștia poți cumpăra o motocicleta sport la mana a doua care poate atinge 120, cine știe, poate mai mult. Cred că poți găsi ceva mult mai frumos second, nu neapărat sport. Nu știu, daca chiar îți place o poți achiziționa dar părerea mea e că e mobra și nu merita banii, peste 2 ani poate o sa îți cumperi altceva, poate vrei sa te obișnuiești pe una sport.

5 răspunsuri:
| Sekim a răspuns:

Din cate stiam eu desi nu sunt sigur, motocicletele alea nu au limitator dar viteza maxima pe care o pot atinge e undeva la 120 kmh deci nu e foarte mult.

| ZeidaR explică (pentru Sekim):

Sunt indecis, deoarece am gasit o mobra Junak care se poate conduce cu permis AM care imi place foarte mult, arata bine si fuge cat de cat, dar are limitator de viteza la 45km/h, daca am A1 crezi ca e legal sa scot acel limitator de pe mobra? Deoarece arata bine, sia re si consum ft mic si as dori acel motor.

| XYZ02 a răspuns (pentru ZeidaR):

Ce iti permite AM? Sa conduci masina cu motor de 49cc(pe langa mobra de 49cc)...
Mi se pare o absurditate sa consideri permisul AM.
Eu zic sa dai linistit pe A1, pentru ca la 18 ani presupun ca oricum o sa dai de B.

| ZeidaR explică (pentru XYZ02):

A1 o sa dau dar vreau sa stiu daca este legal sa scot limitatorul de viteza de pe o Mobra, deoarece nu are rost sa dau banii pe un motor ft scump cand pot sa scot limitatorul de pe o mobra, care e destul de frumoasa, si care poate ft multe, uite link daca vrei
http://www.junak.com.pl/katalog/motorowery/junak-905/

| ZeidaR explică (pentru Sekim):

Ok, multumesc

| Sekim a răspuns (pentru ZeidaR):

În privinta limitatorului nu pot sa spun nimic din păcate, îți recomand să întrebi polițistul atunci când dai examenul pentru permis daca este legal sau nu. Totuși, mobra asta nu merita banii. Pretul este de 1500e. In banii ăștia poți cumpăra o motocicleta sport la mana a doua care poate atinge 120, cine știe, poate mai mult. Cred că poți găsi ceva mult mai frumos second, nu neapărat sport. Nu știu, daca chiar îți place o poți achiziționa dar părerea mea e că e mobra și nu merita banii, peste 2 ani poate o sa îți cumperi altceva, poate vrei sa te obișnuiești pe una sport.