| Ionmihail1 a întrebat:

Buna ziua, Ionuț este numele meu și am o întrebare. In luna martie am fost prins de aparatul radar cu o viteza de peste 50 km/h Fata de viteza legală și astfel am rămas fără permis timp de 90 de zile. Am așteptat nu am dat examenul. In luna august am călcat iar pe bec mi-a suspendat permisul fara amenda doar cu avertisment. S-a mai adaugat încă 30 de zile la pedeapsa pentru ca mi-a foat suspendat dreptul de a conduce de 2 ori in decursul a 6 luni (mi-a venit foaie acasă).
Pe foaie scrie că trebuie/ nu trebuie să merg la rutieră pentru verificare.
De unde sa știu eu?
Nu a încercuit nimic dacă trebuie sau nu trebuie sa merg.
A mai pățit cineva așa recent?
Mulțumesc frumos

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este votba de testul de 15 intrebari care este obligatoriu sa fie sustinut in anumite cazuri de suspendare a dreptului de a conduce, conform OUG 195/2002 (Codul rutier), rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 106^1
  (1) Titularul unui permis de conducere eliberat de către o autoritate română sau străină susţine, în mod obligatoriu, până la expirarea perioadei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce autovehicule, tractoare agricole sau forestiere ori tramvaie stabilită prin procesul-verbal de constatare a contravenţiei, un test de verificare a cunoaşterii regulilor de circulaţie, atunci când suspendarea a fost aplicată pentru:
  a) conducerea sub influenţa băuturilor alcoolice;
  b) nerespectarea regulilor privind prioritatea de trecere, depăşirea sau trecerea la culoarea roşie a semaforului ori circulaţia pe sens opus, dacă prin aceasta s-a produs un accident de circulaţie din care au rezultat avarierea unui vehicul sau alte pagube materiale."
Daca suspendarea a fost numai pentru viteza nu trebuie sa sustii acel test.

| Ionmihail1 explică (pentru Ioandelasal):

Da. mulțumesc frumos

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Poate-i mai bine sa ramai pieton pe viata, ca nici dupa 2 suspendari nu te potolesti, tot gandul la viteza il ai, ceea ce nu este normal, fiindca esti un pericol pe sosea, pentru ceilalti soferi si pietoni.

| adryang78 a răspuns:

Nu te mai duce, poate avem noroc cu toții și ți-l anulează de tot.
Așa, ar fi un berbec mai puțin pe șosele și am fi și noi, restul, proștii care conduc regulamentar, puțin mai în siguranță.
La un calcul simplu:
- dacă erai în localitate, aveai 100km/oră
- dacă erai în afară, aveai 140
Bravo! Ai stil!
Apropo, dacă nu ți-l anulează, încearcă să mai calci o dată pe bec, poate avem totuși noroc.

| Ionmihail1 explică (pentru adryang78):

Salut bro
Cred că toți la ieșire din localitate ii mai dam...106 am avut așa
Trebuie o trezire
Ce sa facem

| adryang78 a răspuns (pentru Ionmihail1):

Nu chiar toți, crede-mă. big grin
Am permis de peste 20 de ani și n-am avut niciun accident, nicio amendă. Dar nu e zi lăsată de la Dumnezeu să nu feresc doi-trei șmecheri în trafic. Când te urci la volan, ești responsabil pentru viața ta, a celorlalți din mașină și a celorlalți participanți la trafic sau pietoni. Dar mulți, foarte mulți, preferă să uite asta și să se dea în stambă pe șosele.

| ScorteaTraian a răspuns:

Nu crezi ca e cazul sa renunti la condus?