| usermario223 a întrebat:

Salut, vreau sa fac si eu asigurarea la masina. Am un motor de 2.0 benzina, dar am o curiozitate, pot face asigurare in alta tara la masina? De exemplu in Grecia si sa o folosesc in Romania? Dau funda

6 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Dacă masina nu este înmatriculata in Grecia, nu se poate face asigurare.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Dacă înscrii mașină în Grecia...

| relian a răspuns:

Nu merge ce vrei tu.Nu poti sa ai masina inscrisa in RO si sa faci asigurare in Grecia
Asigurarea se plateste acolo unde ai masina inscrisa, aia e tot.

| UserRo10 a răspuns:

RCA faci doar in tara in care masina este inmatriculata, implicit in tara de domiciliu a proprietarului

| ValentinMihai78 a răspuns:

Așa cum se poate înscrie o mașină din România, în o altă țară a Uniunii Europene, ca apoi să circule în România, se poate și cu asigurarea.
Problema este că în cazul în care aveți accident rutier din vina dumneavoastră, veți avea de furcă cu plata daunelor.

| Anonim027 a răspuns:

Se poate, tatal meu isi trecea masina pe Bulgaria ca era mai ieftin