| spaniolulllllllllllllll a întrebat:

am o intrebare ..Sunt in Spania si vreau sa imi aduc o masina acasa cu motor de 1.8 sau maxim 2.0, cam cat ma va costa inamtricularea? benzina normal, si asigurarea la fel tinand cont ca de 1 an am carnetu..si daca vin in tara cu masina si nu am asigurare pot sa circul cu ea? sau daca mai merge sa dau statul in judecata. dar nu sunt in pas cu informatiile din tara, mersi mult FUNDA!

Răspuns Câştigător
| deadlykiss a răspuns:

Nu-i adevarat, tocmai ca statul nu are bani sa restituie la cate procese au pierdut. Mi-am recuperat banii integral pe o imatriculare facuta in 2007 si la suma platita am primit si dobanda. AM si o prietena care a dat din start statul in judecata si cu 1000 de lei si-a imatriculat masina adusa din Anglia.

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Timbrul de mediu il poti calcula singur, introducand datele cerute in calculatorul oficial ANAF, aici:
http://www.taxadetimbru.com/
La aceasta se adauga, dupa caz, ITP, RCA, impozitul anual, numerele de circulatie si rovinieta.
Nu poti circula fara sa ai asigurarea RCA.
Poti da statul in judecata dar nu o sa castigi, din cate stiu toate actiunile privind restituirea timbrului de mediu, judecate pana acum, au fost respinse.

| Ioandelasal a răspuns (pentru deadlykiss):

Tipule, n-ai citit atent intrebarea si confunzi timbrul de mediu, in vigoare acum pentru inmatriculare, cu taxa de prima inmatriculare/de poluare care a fost in perioada 2007-2011.
Sunt jurist si stiu foarte bine ca taxele platite in perioada 2007-2011 au fost restituite de instante, dar nu timbrul de mediu, care se plateste incepand de anul trecut.

| spaniolulllllllllllllll explică (pentru Ioandelasal):

Pai am mai avut un prieten si o dat si o castigat...

| spaniolulllllllllllllll explică (pentru deadlykiss):

Ar fii bine sa fie cum zici tu

| Ioandelasal a răspuns (pentru spaniolulllllllllllllll):

Nu cred ca a castigat in legatura cu timbrul de mediu.

| deadlykiss a răspuns (pentru Ioandelasal):

Nu-i adevarat, tocmai ca statul nu are bani sa restituie la cate procese au pierdut. Mi-am recuperat banii integral pe o imatriculare facuta in 2007 si la suma platita am primit si dobanda. AM si o prietena care a dat din start statul in judecata si cu 1000 de lei si-a imatriculat masina adusa din Anglia.

| Florian20405 a răspuns:

Deci daca este un 1.8T din grupu vag(seat-skoda-vw-audi) si va iesi la RAR euro4 timbrul va costa in jur de 400-450E(2000-2001).Daca vei cumpara un benzinar euro4 tot din grupul vag, aspirat, din 2000-2002 timbrul va fi 350-400E.
In legatura cu asigurarea, la un motor de 1.2 bezina carnetul de 2 ani pe o jumatate de ani s-a platit 850 de lei.Asa ca iti recomand sa o bagi pe numele tatalui/mamei tale care detin carnetul de ceva vreme (minim 8-9 ani).
Daca esti incepator ce iti trebuie motor mare? ia-ti ceva mic sa te plimbi si sa ai consum mic, un corsa 1. 3cdti ar fi perfect, consum excelent!
bafta!

| Florian20405 a răspuns (pentru Florian20405):

An*

| spaniolulllllllllllllll explică (pentru Florian20405):

Nu ca imi trebuie motor mare...dar imi place sa am o masina calumea...

| deadlykiss a răspuns:

O sa platesti pe RCA de o sa te doara capu laughing

| spaniolulllllllllllllll explică (pentru deadlykiss):

Mai bine o inscriu pe Bulgaria laughing