| Cojocaruuss a întrebat:

vreau sa imi achizitionez o masina de la o cunostinta, masina este un mercedes e220 2006 luna a12. masina a fost cumparata in 2007 inmatriculata, apoi in 2008 iar apoi reinmatriculata in 2012 luna a 12, si nu sa cerut nici o taxa de timbru sau de vama, nelamurirea mea este prima propietara ar fi putut sa recupereze bani din 2007 pana in 2015? Odata ce in 2012 a 12, nu sa cerut taxa ea pana in 2015, mai avea vreo sansa sa recupereze ceva?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca masina are taxa platita ori nu sau daca s-a cerut recuperarea si s-a obtinut o afli din adeverinta de la ANAF, pe care trebuie sa ti-o prezinte vanzatorul.
Trebuie sa stii ca putea s-o inmatriculeze in 2012, fara plata taxei, deoarece taxa de poluare a fost suspendata in acel an.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Proprietarul din acte de acum se duce la anaf si cere adeverinta daca are sau nu taxa platita asa afli cel mai simplu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai ca m-ai bagat putin in ceata, actele pe ce nume sunt acum, asigurare /casco in caz? Fii mai explicit.