| lorena4u a întrebat:

As dori sa stiu daca o masina an de fabricatie 2001, inmatriculata prima data in Romania in 04. 2006, vanduta si reinmatriculata in 11. 2012 este posibil sa aiba taxa auto platita? Trebuie platita o noua taxa la vanzarea ei? Nu reusesc sa fac diferenta intre taxa auto si timbru de mediu...nu inteleg cum si in ce situatie se aplica. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca a fost reinmatriculata in 2012, sigur nu are taxa platita, ca abia din 2013 se cere pentru masinile cu numere RO. La vanzarea ei trebuie platita actuala forma a taxei auto, adica "timbrul de mediu".
Taxa auto inseamna aceasta autofraudare romaneasca, care s-a numit "taxa de prima inmatriculare", "taxa de poluare" iar acum e "timbru de mediu"... Au schimbat numele si au recalculat-o din radacini de la an la an, pentru ca UE era impotriva ei, si nu stiau cum s-o mai suceasca, doar sa n-o scoata.
Tariceanu in 2007 a zis ca a pus aceasca taxa ca sa nu "transformam Romania in cimitirul de rable al Europei". Acum a ajuns sa taxeze si Daciile Logan produse de noi.
Ei cred ca strang bani la buget, cand de fapt umplu tara de masini cu acte false, masini care platesc impozite in alte tari, sau masini radiate fiscal. Cum spuneam, autofraudare.

| lorena4u explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Si stii cumva daca acest timbru de mediu se mai recupereaza?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru lorena4u):

Da, se poate ataca in instanta, si n-am auzit pe nimeni sa piarda, toti pe care ii cunosc si-au putut recupera banii.
Problema e ca la vanzare trebuie achitata din nou (adica viitorul proprietar trebuie s-o faca), iar un proces de recuperare dureaza de la un an in sus.

| MariusF23 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Eu am inmatriculat o masina in aceeasi perioada (11. 2012) si am platit taxa.

| suntserios a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Taxa de timbru este fosta taxa de inmatriculare asa ca daca ea a fost platita sub vechea forma in 2007 nu mai trebuie platita la o nou inmatriculare acum, nu dezinforma. Orice masina inmatriculata din 2007 careia i sa platit taxa sub orice forma fie ea de inmatriculare sau de timbru nu mai necesita o noua taxa la inmatriculare.

Iar treaba cu recuperarile mergea pana in2012. La noua taxa nu mai ai nicio sansa

| lorena4u explică (pentru suntserios):

Pai tocmai asta e problema, prima inmatriculare in RO s-a facut in 2006 cand nu cred ca se platea vreun fel de taxa iar in 2012 la urmatoarea transcriere nu cred ca se bagase taxa pentru masini deja inmatriculate in RO, doar cele din strainatate. Am dreptate?

| Ioandelasal a răspuns (pentru lorena4u):

A existat taxa de prima inmatriculare/de poluare in perioada 2007-2011. Aceasta a putut fi recuperata prin actiuni in justitie. In anul 2012 aceasa taxa a fost suspendata. In anul 2013 s-a introdus timbrul de mediu, prin OUG nr.9/2013, existant si in prezent.
Daca masina a fost inmatriculata inainte de 2007 si in 2012 inseamna ca nu s-a platit acea taxa si cumparatorul (nu vanzatorul) va trebui sa plateasca timbrul de mediu la inmatricularea de acum. Pana in prezent n-am auzit sa se fi pronuntat vreo hotarare judecatoreasca de restituire a timbrului de mediu, dimpotriva, toate au fost respinse.
Cumparatorul poate afla de situatia taxei din adeverinta ANAF, pe care vanzatorul este obligat sa i-o prezinte.

| lorena4u explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc pentru raspuns! ma declar lamurita in totalitate happy

| suntserios a răspuns (pentru lorena4u):

Da asa e cum zici tu, a fost o perioada cand nu sa platit taxa, dar cel mai simplu e sa ceri de la vanzator adeverinta de la anaf

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru suntserios):

Si unde am scris eu ca trebuie platite toate formele de taxa? Eu tocmai explicasem ca sunt tot una!
Cat despre recuperari, merg in continuare, cel putin asa stiu din auzite. Ce e drept, pe cati stiu eu, au atacat forme vechi ale taxei, nu timbrul de acum, si au castigat. Dar exista in continuare avocati care se ocupa de recuperarea taxei auto, si din cate stiu eu pot ataca si timbrul de mediu.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru MariusF23):

Ai inmatriculat o masina ce n-a mai fost inmatriculata in Romania.
Pana in 2013 nu se platea taxa auto pentru masinile care erau deja inmatriculate in Romania. Incepand cu 2013, la inmatricularea sau transcrierea oricarei masini, se verifica situatia taxei auto la ANAF.
Asa ca, pana in 2013 puteai transcrie o masina cu numere RO fara sa platesti taxa, dupa 2013 pana si Daciile care au prins numerele de forma 1 CJ 699 trebuie sa achite timbrul de mediu.

11 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Cumpărătorul trebuie să plătească această taxă înainte de înmatriculare!
Pa, pa.