| zz3nox a întrebat:

Am o masina din 2008 inscrisa fara taxa. Cand am cumparat masina asigurarea ma costa undeva la 500lei/an, acum am 23 ani. cand am cumparat masina aveam 19 ani.Intrè timp asigurarea a ajuns la 1800 lei/an. Vreau sa stiu daca pot vinde masina catre unul din parintii mei fara taxa sau sa fie platita si recuperata intr-un fel

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca vinzi masina, indiferent de cumparator (parinte sau un altul), acesta va trebui sa plateasca, la inmatriculare, timbrul de mediu si acesta nu poate fi recuperat.
In schimb poti trece un parinte pe certificatul de inmatriculare si atunci acesta poate face asigurare.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca schimbi proprietarul trebui sa platesti si taxa

| zz3nox explică:

Nu m.ar deranja sa trec pe altcineva pe certificatul masinii sa pot face asigurarea pe numele lui dar esti sigur ca se poate?