| anonimulxxxhd a întrebat:

Salut vreau sa imi cumpar o masina intrebarea este ce trebuie sa mi dea proprietarul si unde trebuie sa merg cu actele respective ca sa o pun pe numele meu

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Trebuie sa iti dea actele masinii
-talon cu itp valabil
-carte de identitate
-asigurare
-fiscalul de la primarie

Primul pas e sa te duci sa o iei la primarie pe numele tau
apoi faci RCA pe numele tau
cu dosarul cu acte te duci la politie

Răspuns utilizator avertizat
| Anonymus123123 a răspuns (pentru DanutzRosu):

Itp este verificarea masini la doi ani sau unul. Daca nu ai itp o iei pe platforma.Asigurarea,fara ea nu mergi.Clar?

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru DanutzRosu):

Da poate omul vrea sa faca un test drive cu ea
da poate omul vrea sa o duca la un tester
da poate omul nu are chef sa vina cu platforma sa cumpere masina
da poate omul nu are chef sa umble cu masina pe platforma sa ii faca itp ul ca are destule acte de facut
da poate omul nu vrea sa ia o masina care nu are ITP facut, care probabil IT nu il are facut din anume motive

| ro74florin a răspuns:

1.Contract vânzare cumpărare
2.actele mașini(cartea de identitate, talon)
3. certificat fiscal valabil( fără datorii pe el către fisc)
4. daca mașină este înscrisă deja în România mergi la biroul de înmatriculare auto din județul in care locuiești.
5. daca mașină nu este înmatriculata in Romania( are nevoie roșii sau străine) trebuie neapărat faci o programare la RAR.
...PS...RECOMAND SA CONTACTEZI O FIRMA DE ÎNMATRICULARE AUTO( plătești o taxa, dar de ocupa ei de tot)

Răspuns utilizator avertizat
suntserios
| suntserios a răspuns (pentru DanutzRosu):

Scrie undeva ca e masina adusa din afara sau ca are numere rosii? Omul cumpara o masina deja inscrisa, nu incurca borcanele.