| Alex0746 a întrebat:

Salut, vreau sa imi cumpar un golf 4 dar vreau sa imi spuneti care este mai bun motorul 1.4 sau 1.6?

Răspuns Câştigător
| Glasshead a răspuns:

Eu zic sa-ti iei 1.6 102 cai(din cate stiu); am mers cu ambele, iar 75 de cai nu sunt destui pentru un mers normal cu inca 3-4 persoane in masina. Am facut Cluj-Iasi si retur cu o masina de 75 de cai (5 persoane plus ceva bagaje) si am ramas dezamagit prin serpentine.
VW Golf 1.4 TSI(122cai - 16k in sus ) sau 1.4 TFSI(170 de cai - 20k in sus) suna mult mai bine, dar depinde de ce buget dispui.
Merit funda?

6 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

1.6, cel de 1.4 e prea mic.
Oricum la ce consum au benzinarele, eu unul as lua un motor de 2.0 sau 1.8 ca nu e o diferenta foarte mare la consum, dar cel putin am cativa cp in plus.

| andreia67 a răspuns (pentru OldSoul):

La motoare peste 1.6 creste mult impozitul si RCA-ul si pentru majoritatea nu merita. In rest ai dreptate, 1.4 cu 75CP e putin pentru o masina moderna, am Logan 1. 4Mpi de 75CP si e lenesa la demaraj mai ales daca e incarcata.

| OldSoul a răspuns (pentru andreia67):

Asa e, este o diferenta intre impozit si RCA, dar trebuie de analizat bine, nu cred ca e o diferenta foarte mare, eu zic ca daca diferenta e undeva pana-n 300-500 lei/an merita sa alegi o motorizare mai mare, acum desigur asta e parerea mea.

| sucdemere11 a răspuns:

De ce nu optezi pentru un golf 5?

| Alex0746 explică (pentru sucdemere11):

Nu am bani destui pentru golf 5!

| wyttg3n a răspuns:

Dupa parerea mea 1.6, eu detin un 1.6 si sunt foarte multumit.Am incercat si 1.4 dar nu era prea stralucit.