| vladtaurus a întrebat:

Vreau sa imi cumpat o masina cu motor de 2.5L diesel, dar fara sa platesc taxa de timbru. Am auzit ceva de o adeverinta de la anaf. Imi poate da cineva mai multe informatii si la ce ar trebui sa ma uit cand imi cumpar? ( pretul masini este de 1800e) iar taxa ajunge la 1400e

8 răspunsuri:
| emoboy a răspuns:

Daca taxa nu este platita nu ai cum sa o inmatriculezi decat cu acte false sau sa o cumperi doar cu un contract de mana, de la o persoana cunoscuta care sa fie de acord sa o pastreze pe numele lui.

| vladtaurus explică (pentru emoboy):

Contractul asta de mana are vreo valabilitate ceva? Banuiesc ca se face la notar nu?

| vladtaurus explică (pentru emoboy):

(cumpar*) Daca masina are taxa platita sa inteleg ca mai trebuie sa facem transcrierea si contractul de vanzare cumparare nu? Transcrierea cam cat costa? Conteaza capacitatea motorului anul etc?

| emoboy a răspuns (pentru vladtaurus):

Contractul vanzare-cumparare de mana se face cu o persoana cunoscuta.Iti ofera siguranta ca bani nu au fost dati degeaba, ca proprietarul sa nu o dea furata ca sa te jegmaneasca.Tu de fapt circuli cu masina altuia.Contractul trebuie sa existe in dublu exemplar(unul tu, unul proprietarul legal).

| onasis1961 a răspuns:

Pai de la anaf, se elibereaza o adeverinta daca a fost platita taxa si nu a fost recuperata.Vanzatorul trebuie sa aiba acea adeverinta, in care sa specifice ce am spus mai inainte.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca masina nu are taxa platita deja nu ai nicio modlitate sa scapi. Adeverinta aia de care spui tu se da doar pentru masinile care au taxa platita deja

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Masina sa fie inmatriculata dupa 2007 in Romania si sa aiba aceasta taxa platita si nerecuperata

| Maioru a răspuns:

Daca nu vrei sa platesti taxa de mediu te duci la notar cu proprietarul masinii si faci un act de COMODAT in care notarul specifica urmatoarele:proprietarul iti incredinteaza masina sa te folosesti in totalitate de ea, sa o intretii, sa-i faci intretinerile care se fac si deci nu ti-o vinde.Actul se intocmeste pe ce perioada vreti voi dar ai grija ca daca proprietarul este o persoana rau voitoare si nescunoscuta bine iti poate lua masina oricand.Asa ca mare atentie sa nu dai banii aiurea.