| anonim_4396 a întrebat:

Ce posibilitate are sa se strice o cutie automata fata de o cutie manuala? Merita sa imi iau o cutie automata ca incepator? Vreau sa am mai mult confort si mai multa siguranta.

9 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Multi vorbiti in nestiinta de cunostinta si va si demonstrez de ce?
In primul rand cand e vorba de o masina second hand cel mai bine este sa alegi o masina cu cutie manuala, asta pentru ca daca ai o cutie DSG de ex. si se strica te costa mult reparatia, la cea manuala se inlocuiesc niste sincroane pe acolo.
2 la mana daca e vorba de o masina noua clar merita o cutie automata e mai rafinata din toate punctele de vedere.

Cum romanii in marea lor majoritate nu-si permit decat masini SH diesel cu cutie manuala care eventual mai e si DSG si are si carlig melteanul de tractiune pe masina sedan, ma duce cu gandul ca transmisia e deja uzata pentru ca turcul sau neamtul au tractat cu masina si au suprasolicitat cutia aia automata.
Deci cum ziceam unii chiar nu va pricepeti dar luati masini vechi si cu cutii automate ca aveti impresii de gagici eventual sa puteti fuma cate-o tigara slim pe geam in timp ce conduceti.
Soferii adevarati au invatat sa conduca pe cutii manuale si stiu sa se descurce cu ele in orice conditii, dar pentru unii lenea e asa de mare incat prefera sa faca rate la banca cand trebuie sa repare dublu ambreiajul unei automate distruse de fostii proprietari.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde de context.
daca vorbim de cutii automate relativ noi si bine intretinute sansele sunt mici sa se strice

| relian a răspuns:

Daca verifici bine masina si la transmisie nu sunt probleme,atunci slabe sanse sa ai pe viitor.
Transmisiile automate se pot defecta,ori din cauza pieselor,asta una la milioane,pentru ca nu toate piesele fabricate sunt la fel,una din X milioane va avea ceva defecte,dar cum am spus slabe sanse.
Se pate defecta si daca este solicitata peste capacitatea pentru care a fost proiectata,ma refer la faptul ca unia cara cu masina diverse chestii,remorci sau mai stiu eu ce si daca cara greutati f mari normal ca se poate defecta.
Dar cum ziceam daca verifici,testezi masina inainte,conduci putin dar cineva care stie la ce sa se uite,atunci nu vad ce probleme sa ai.
Ce se mai poate defecta ambreajul,mai exact garniturile de la ambreaj,dar si asta cum am zis f rau si una la milioane.
O masina cu transmisie automata normal nu sar strica niciodata,asta nu ca o intretii pentru ca la aia nu intretii absolut nimic,nu atingi nimic la ea ca nu ai ce,absolut nimic.
La masini mici nu am auzit sa se fi defectat transmisia,dar la VAN-uri am auzit, dar la fel pentru ca folosise acea masina sa care greutati mult peste cum a fost ea proiectata.
Deci mergi, verifici masina o coneduce cineva priceput, apoi o duci la un tester cum ziceti voi, daca testul zice ca e ok tot, atunci nai treaba.

| Frank51 a răspuns:

Când cumperi mașina cu cutie automata iei în calcul acest risc, ca de altfel la orice alta componenta scumpă, turbina, injectoare, chiulasa, deci trebuie automat sa ai un buget de mașină mai pretențioasă.

Dacă iei mașina noua sau de maxim 5 ani, șansele sunt mici sa se strice, dacă iei mașina veche, trebuie sa ai buzunar adânc.

| goguPatent a răspuns:

Cutiile automate nu mai sunt bau bau ul reparatiilor. Trebuie doar intretinute la timp si atat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Salut,
Eu as merge pe manuala pentru ca daca dai doar pentru a putea conduce autoturisme cu trasmisie automata, atunci nu vei putea conduce si manuala.
Vei avea un cod specific pe permis.
Cum ar fi sa te afli in situatia in care ar trebui sa iti ajuti un prieten conducandu-i masina si nu poti pentru ca tu ai voie doar pe automata, iar masina lui este pe manuala.
Cand majoritatea masinilor din Romania au transmisie manuala, din punctul meu de vedere nu ar avea rost sa conduci automata.
Ok, locuiesti intr-o zona cu trafic aglomerat? Atunci poate da pentru ca acolo ar trebui sa tot schimbi viteze si probabil consideri că e mai usor cu o cutie automată.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Ti se pare ca omul vorbeste despre examen? Sau de unde pana unde raspunsul tau?

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Salut,

M-am referit la modul general.
Imi cer scuze daca am creat confuzie si raspunsul meu nu a fost clar.

| AlexValentinn a răspuns:

Cutia automata are sanse mici sa se strice daca o intretii deoarece gandeste-te ca e mai putin uzata ca cea manuala, cea manuala o misti de 1000 de ori pe zi, cea automata doar cand dai in R o misti, in rest schimba singura, deci sansele sa se strice sunt mici, chiar si la masini mai vechi, de exemplu cele de la bmw sunt foarte bine concepute chiar si cele de pe e46, iar vis-a-vis de faptul ca daca merita sau nu o cutie automata la un incepator, asta tu trebuie sa decizi, daca esti sigur ca toata viata vei conduce numai automate, poti sa incepi direct cu automata, pentru ca in viitor toate vor avea automata, daca tii tu neaparat sa inveti si pe manuala poti sa conduci 1 an/2 ca sa te inveti e suficient.