| Mihai1972 a întrebat:

Vreau sa imi pun 2 boxe pe masina pe spate, am firele trase in spate (pentru stanga verde-verde si maro, pentru dreapta alb-alb si maro). Am un CD player pe care scrie 4x50w MOSFET. Intrebarea este urmatoarea, caci nu ma pricep. Ce impedanta trebuie sa aiba boxele, 4 sau 8 ohmi? Nu stiu care este diferenta. Rog urgent cine stie sa ma ajute, cumpar astazi niste boxe, sa stiu

Răspuns Câştigător
| horia2012 a răspuns:

Daca ai deja 2 difuzoare, cel mai bine e sa respecti aceeasi impendanta pe care o au, pentru ca altfel dezechilibrezi sistemul. Nu poti pune 2 de 4 si 2 de 8 ohmi. Diferenta intre ele e ca cele de 4 se vor auzi mai puternic dar depine si de marca CD playerului. (ce suporta el)
Daca CD playerul nu suporta 4 ohmi ci numai 8, se va arde. Daca suporta 4 ohmi sigur va functiona si cu 8 (se va auzi cam cu 30% mai incet), dar nu se arde si trebuie toate la fel.

| Mihai1972 explică (pentru horia2012):

Am 2 pe fata, stoc, am un Astra F 97, nu stiu cati ohmi au, trebuie sa dau panoul la usa jos sa dau difuzorul, cd player-ul e Pioneer Deh 2000mp

| horia2012 a răspuns (pentru Mihai1972):

Uite aici manualul la CD player. Suporta ambele impendate, dar trebuie sa fie egale.
http://pioneerelectronics.com/......al1019.pdf
(pag.20)
Du-te la cineva care are un aparat de masura ca nu ai ce face.

| Mihai1972 explică (pentru horia2012):

Am inteles. Deci daca cele de pe fata sunt de 4, trebuie musai sa pun de 4. Dar in cazul in care pe fata am de 4 si pe spate pun de 8, ce se intampla?

| horia2012 a răspuns (pentru Mihai1972):

Exact. Nu pot sa-ti spun pentru ca nu stiu cum e schema electronica. Daca ar fi etaje finale separate (fiecare cu difuzorul lui) nu ar fi probleme. In general nu sunt separate. Cele cu 8 se vor auzi mai incet. Daca sunt altfel construite e mai complicat. Eu nu as risca, poti astepta 1 zi-2 sa iei 2 dif. bune de care iti trebuie.

5 răspunsuri:
| MariusA99999 a răspuns:

Pai, din cate stiu eu 8 ohmi intalnesti/intalneai la cele magnetofoane de pe timpuri. Nu sunt 100% sigur dar cred ca va trebui ca difuzoarele sa fie de 4 ohmi, pentru ca nu am vazut sa fie CD playere de masina pe 8 ohmi.
Sper ca te-am ajutat.