| IubescNutellla a întrebat:

Am o mare problema.Ei bine, vreau sa cumpar o pereche de casti pentru PC ( adica Jack3.5 mm ) si nu stiu care se potrivesc Pc-ului meu. Din moment ce sunt in clasa a 6-a, nu prea am cunostinte in fizica..Asa ca, uitati intrebarile:

1. Care e diferenta dintre castile de tip ON EAR, IN EAR si OVER EAR?
2. Impedanta ( etc. ) subwooferului are legatura cu cea a castilor?
3.Care tip de casti ( ON EAR, IN EAR sau OVER EAR ) se potriveste pentru a viziona filme/ seriale sau pentru a asculta muzica?
4. Daca boxele mele au impedanta de 8 ohmi, ele consuma 18 Watt ( imi cer scuze, sunt sigur ca nu am formulat corect ), trebuie ca si castile sa aiba aceeasi impedanta si putere de consum?

PS: Imi cer scuze pentru greselile de formulare.
Este urgent, dau funda!

Răspuns Câştigător
| Utilizator1234 a răspuns:

Over ear - stau pe cap si nu pe ureche (o inconjoara); on ear - stau pe ureche; in ear - in ureche.

Orice casti vin cu mufa Jack de 3, 5mm sau 6, 3mm sau USB pentru cele de gaming (cele mai comune vin cu 3, 5mm de care ai la orice placa de sunet PC/laptop).

N-ai treaba cu relatia dintre impedanta castilor si a celorlalte periferice (ca boxele). La casti, cu cat impedanta este mai mica si SPL-ul mai mare, cu atat vor fi mai usor de condus de o sursa proasta (ca o placa de sunet integrata, unde se vor auzi destul de tare). Castile cu impedanta mare au nevoie de mai mult curent, deci va trebui sa adaugi DAC si amplificator de casti ca sa le faci sa cante.

Iti iei ce casti consideri ca ai nevoie si sunt mai confortabile pentru tine. Daca asculti acasa si nu consideri ca deranjezi pe cineva cu niste zgomot scapat din casti, recomand casti over ear deschise pentru un plus de spatialitate in muzica si filme. Dar conteaza bugetul si ce vrei sa cumperi, asa ca n-o sa intru in detalii pe tema asta.

2 răspunsuri:
| raMLesS a răspuns:

Ca să se potrivească uite-te la mufa căştilor actuale să vezi ce formă are/cum arată ea, mergi la magazin şi spune-i să-ţi dea nişte căşti cu forma exact ca acele actuale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. On ear sunt casti care se lipesc de ureche cand asculti (sunt casti mari)
Over ear sunt ca cele ON EAR, insa nu sunt atat lipite de ureche, sunt putin mai comode si izoleaza mai bine.
In ear sunt castile care INTRA in ureche, precum cele cu care asculta lumea normala muzica pe strada.
3. Pentru a vedea filme recomand ON si OVER EAR.

La restul nu stiu, dar oricum nu conteaza prea mult. Daca vrei subwoofer ia-ti boxe, nu da o gramada de bani pe casti.