| Aurelian1974 a întrebat:

Salut!
Am doua boxe tip SB-PM29; fiecare boxa are 4 fire : rosu, negru, alb si albastru; pe doua fire( rosu si negru) am o "impedanta" de 6 ohmi iar pe 2 fire ( alb si albastru ) nu am nici o rezistenta (prin gaura din spate se vede un condensator inseriat la difuzorul mic); nu exista nici o legatura intre cele 2 perechi de fire (am pus multimetru pe ele); stiu sigur ca boxele functioneaza (combina Panasonic s-a stricat si am ramas cu boxele);
cum fac sa folosesc aceste boxe? pot lega firele in paralel?

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Difuzorul mic este pentru sunetele inalte. Condensatorul permite trecerea doar pentru sunetele inalte.
Boxa este compusa din partea de (sunete) medii (si eventual si joase), pe care le poti masura (6 ohmi).
In paralel cu firele care arata rezistenta se leaga celalalte 2 fire (care nu indica nimic la ohm metru). Polaritatea corecta de legare este atunci cand sunetele (medii-) inalte se aud mai clar in boxa.

La fel se cauta si polaritatea corecta a celor 2 boxe: boxe se asculta cu semnal stereo de nivel egal, iar polaritatea uneia din boxe se incearca direct si inversat. Varianta in care muzica se aude mai clar (la distanta de 3m, intre- si in fata celor doua boxe) este ceea buna.

| Frank51 a răspuns:

Ai câte 2 conductori pe difuzor, condensatorul este folosit pentru a reduce frecventele joase ca să nu fie redate de tweeter, ambele difuzoare sunt în paralel, dacă tweeter ul este piezo trebuie să aibă o impedanta mare.