| lulache a întrebat:

Vreau sa imi pun niste folii auto pe masina pe geamurile spate. Am inteles ca nu exista o limita de opacitate asa ca optez pentru 100%, dar pe față?
Stiu ca aveam voie cu maxim 30% opacitate, acum mai este aceasta regula sau?
Vreau sa ma lamuresc si eu ca sa stiu ce am de facut.
Multumesc anticipat

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru folii ai nevoie de omologare la RAR si nu o obtii daca acestea iti micsoreaza vizibilitatea.

| Simpatic a răspuns:

Din propria experienta daca ai maxim inchis pe spate va fi un contrast cu cele de pe fata care daca le pui legale sunt insesizabile, daca te joci si pui inchise pe fata si esti prins platesti peste 2000 de lei amenda, ti se retine certificatul si placutele si faci o constatare dupa care revii ca sa iti dea inapoi certificatul, deci drum timp si BANI.
Sfatul meu lasa-le asa pe cele de pe fata nu te lua dupa cocalarii din trafic care se cred mafioti cand iei miros a branza, si pune-ti folie doar pe spate (geamuri laterale+luneta), pentru ca pe cele de pe fata dai 150 de lei in plus degeaba si nici nu se vor cunoaste ca le-ai motat daca-s legale.

ps: ioandelasala societatile care monteaza folii auto trebuiesc sa fie autorizate RAR, asta este si motivul pentru care clientii care isi monteaza folii primesc copie dupa autorizarea RAR a societatii deci nu clientul trebuie sa omologheze foliile ci societatea care desfasoara aceasta activitate trebuie sa fie ACREDITATA: deci atentie la ce societati montati. in rest daca puneti doar pe spate, este legal pe fata nu, Nu este legala sub nicio forma acea folie aplicata pe parbriz pe care o au toti pescarii si divele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spate: MAX 90%
Fata: In mod normal nu ai avea voie sa pui. Daca tot vrei, pune cea mai mica opacitate