| Robert99999999 a întrebat:

Salut,vreau sa incep scoala de soferi (cu 3 luni inainte de a implini 18 ani) cat B si am adus deja cazierul, copiile de buletin si fisa cu examenul medical si am achitat si prima rata.Asta s-a intamplat acum 3 saptamani.Azi l-am intrebat pe instructor cat mai dureaza si a zis ca dosarul a fost dus deja la ARR dar ca mai dureaza o saptamana.Asa mult a durat si la voi?sad

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Cu arr nu are treaba B, srpciv se ocupa de cazul tau nu cumva sa fi fost turmentat cand ti-a zis asa ceva. Scoala se poate incepe chiar daca nu e dus cazierul la srpciv, ala se prezinta fix cand dai examenul teoretic si inainte ti se face un dosar al scolii de soferi.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Orele de conducere le poti incepe dupa ce ai dosarul medical cu toate fisele cu rezultatul APT, si cursul de legislatie incheiat, declarat Admis si de acolo, de catre profesorul de legislatie (adica ca ai priceput).
La mine a durat sub o saptamana pana am inceput conducerea (manevra ilegala): am vorbit cu instructorul, mi-a zis sa revin in cateva zile sa-si mai organizeze treburile, dupa care m-a luat cu el si inca 2 elevi la o policlinica avizata in verificarea personalului in transporturi, unde am facut toate controalele medicale. In aceeasi zi, dupa ce am fost declarat APT la toate, m-a pus la volan la intoarcere. Nu a fost legala treaba pentru ca nu aveam legislatia facuta.
La scolile mai stricte, dupa depunerea fiselor medicale se incepe cursul de legislatie, care dureaza 7 zile, apoi incepe conducerea.

| Robert99999999 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Fisa e completa, adica am tot ce trebuie, legislatie nu am facut dar a zis ca de lunea viitoare voi face in paralel si condus si legislatie, dar nu stiu de ce am stat atat timp cu dosarul asta credeam ca ma abureste instrctorul, am stat 1 luna aproape sa imi faca dosarul asta si credeam ca asa e de obicei.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Robert99999999):

La mine a durat sub 3 luni toata scoala; pe 28-29ianuarie am mers la policlinica aia, pe la inceputul lui februarie am achitat scoala, iar pe la sfarsitul lui martie am mers prima data la sala si am si luat; traseul a fost pe 15 aprilie.
Mai exact, am avut dosarul complet in vreo 2 luni, adica legislatie + orele de conducere efectuate.