| Maulinio a întrebat:

Salut, vreau sa-mi iau un cielo, nu asta conteaza ci :
Cei care vand, nu e nici-unu proprietar ci samsar desta, le cumpara de prin Bucuresti cu 30 de mil si le da la noi in Bz cu 35-40, doar cu fiscal, nefiind ei proprietari, INTREBARE :
_Daca iau masina de la un samsar desta cu fiscal, e posibil sa vina dupa 1-2 luni proprietaru de drept ala din Bucuresti sau unde o fi el, sa imi zica, ca el vrea sa radieze masina, sau sa o declare furata si sa ma ia pe mine la intrebari politia ca de unde o am, ce si cum? Care sunt pericolele fiscalului fara procura sau contract de comodat la ea? insafara de faza ca mi-ar putea lua politia certificatu pentru o defectiune ceva si apoi trebuie sa alerg sa dau de proprietar

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce proprietar intreg la minte vinde masina si o lasa pe numele lui? o inmatriculezi frumos pe numele tau dupa ce faci contractul de v-c

| Maulinio explică (pentru suntserios):

Pai da insa nu o iau de la proprietar o iau de la un intermediar, care o are si el cumparata de la proprietar doar cu fiscal, si la randul lui mi-o da mie tot c fiscal

| Maulinio explică (pentru suntserios):

Un cielo e 30-40 de milioane, mai costa 10 milioane toate actele, si toata lumea o cumpara doar cu fiscal, pe aceleasi numere ca sa nu mai plateasca atatea taxe

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Fiscalul e complet inutil, in cazul unui Cielo din '90 toamna, care n-are taxa platita.
Trebuie sa discuti cu proprietarul din acte inainte de a cumpara asa ceva, sa fie de acord sa-ti faca comodat. In baza acelui comodat, poti recupera talonul in caz ca iti este retinut pentru starea tehnica.
Ca sa nu o declare nimeni furata, faci contract de vanzare-cumparare, de preferat cu cel din acte.