| Începătorul988 a întrebat:

Vreau sa pun la punct masina, asa ca ce service imi recomandati din tara?
Doresc sa fac schimburile de ulei, filtre, distributie
Discuri de frana, placute
Capete de bare
Absolut tot ce tine de mecanica masinii, avand in vedere ca luna urmatoare urmeaza sa plec la un drum de 1700km

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Te poti orienta prin google maps la fiecare mecanic in parte sa vezi care din ei are cele mai multe stele de fidelitate. Sant ocazii cand serviciul tehnic oficial nu e in stare sa diagnostigheze problema la masina si un privat o rezolva mai repede.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nicaieri nu e mai bine decat la dealerul marcii

| Începătorul988 explică (pentru suntserios):

E prea scump sad
Nu zic sa fie nici ieftin, dar acolo e mult prea exagerat

| suntserios a răspuns (pentru Începătorul988):

Ai piese originale si mecanici specializati pe marca respectiva. Calitatea costa.

| Începătorul988 explică (pentru suntserios):

Nu zic de piese originale. Zic ca manopera e prea scumpa.

| relian a răspuns (pentru Începătorul988):

Ce spui tu ca vrei sa schimbi o faci in fata blocului laughing nu-ti trebuie meseriasi, nu trebuie sa mergi nicaeri.
Dupa ce schimbi capetjele de bara, desi tu stii de ce anume le schimbi, in sf deci dupa trebuie sa mergi sa faci aliniamentu sau geometria cum zic romanii.Dar asa de ce nu ai schimba si telescoape si mai tot ce tine de directie si suspensie? Alea sunt bune? Toate astea se pot schimba la scara blocului cum zic unia.Bine ca trebuie sa ai si ceva cunostinte. Piesele le cumperi tu,originale, mai ieftine decat mai stiu eu ce alta service, deci manopera nu vad cum ar putea fi diferita ca si calitate la ce vrei tu sa faci.Un filtru e filtru, nu iti schimba unu intr-un fel si altul altfel laughing adica stiu si eu probabil un mecanic tiar pune filtru ala invers? Sau placutele de frana, alea nu se pot pune altfel, nu ai cum.Dar de discurile de frana nu ai zis nimic.Nu se schimba doara placutele, la un mom dat trebuie schimbate si discurile, stiu si eu la 2-3 schimburi de placute schimbi si discurile.Si astea la fel in fata blocului se pot rezolva.
Deci despre ce vorbim aici? Deci schimbi tu tot, apoi mergi la geometrie, ai rezolvat problema singur laughing

| Începătorul988 explică (pentru relian):

Sunt bune. Doar ca vreau sa le schimb pentru siguranta mea. Nu stiu cand au fost ultima data schimbate de catre fostul proprietar.