| SerjBSI a întrebat:

Vreau să stiu daca merita sa fac o conversie de motor la un ford focus mk1 wagon (an 2000) de 1.8l, 90cp diesel cu un 1.8l, 116 cp benzină, euro 4 (cu modificările adiacente necesare swap-ului). Si inca ceva, mi-ar aproba RAR-ul această modificare?
Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| alex495 a răspuns:

O sa incapa, rar ul va accepta daca o faci bine. Dar sincer acum. Mi se pare o prostie. Macar pune dracu ceva mai bun pe ia daca vrei sa o tunezi. Daca nu scapa de cotet si i ati cu motorul ala direct. Ce faci atatea schimburi. E plin olx ul

| SerjBSI explică (pentru alex495):

laughing) ca m-am gandit si la 2.0, sincer, d apoi pnm, bugetu mic. Motoru de 1.8 mi-l da un amic. De 2.0 am vz la 1600-1700 ron in stare buna. Vr6 tot nu oi pune, asta e clar, pana la urma e tablă pe 4 roti. Vreau sa fie putin mai eco si imi place benzina.

| SerjBSI explică (pentru alex495):

Ca nu vreau sa o tunez, doar pentru sufletul meu. Imi place "cotețu" asta. Ma luam cu bmw-uri si crede-ma ca 90cp pe 1200kg cat cântărește, iti mananca un 320d când vrei tu, la orice ora. Plus ca e full option si i am mai pus eu cateva. In fine, nu asta contează. M am gândit la alte modele de masini care arata bine si sunt si ok ca motorizare sica intretinere, dar ceva ma atrage la dânsa laughing). De altfel, după cum toti stiu, fordurile au piese scumpe dar avantajul e ca se gasesc pe toate gardurile, deci e si bine, e si rau, depinde de fiecare.
Mersi mult de informații!

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Trebe sa fie motor de benzina de la acelasi model de ford ca sa incapa bine in locas

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ia si cumpara alta masina... nu are niciun rost ce vrei tu sa faci

| SerjBSI explică (pentru suntserios):

De ce?

| SerjBSI explică (pentru suntserios):

Înțeleg. Mersi!

| suntserios a răspuns (pentru SerjBSI):

Nu iti dai seama cata munca e pentru o masina de 18 ani vechime?

| alex495 a răspuns (pentru suntserios):

Nu e mult de munca daca mai are un amic care stie cum sta treaba si are scripete. Altfel RIP laughing

| SerjBSI explică (pentru alex495):

Exact, asta e faza laughing)