| SLexuS a întrebat:

Sunt in clasa a 12-a si ma gandesc sa urmez o facultate in America, insa nu stiu exact care sunt pasii si cum pot obține o bursa pentru studentii din strainatate, vreau neaparat sa optez la o facultate care ofera si bursa, fara bursa sunt cheltuieli foarte mari.

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cunoașterea limbii, teste TOEFL, GRE, interviu online în engleză. Te întreabă ce vrei și de ce vrei și trebuie să faci față, să demonstrezi maturitate în gândire. Locurile cu bursă sunt la concurs cu tineri din toată lumea. Cam prin februarie trebuie să ai dosarul gata pentru toamna 2023. Dacă vrei, poți. Adidas torsion. Edmundo.ro te consiliază gratis.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ca olimpic international ai toate sansele sa intri la o facultate din strainatate ori cu bani foarte multi, fiindca bursa se aloca numai premiantilor si olimpicilor internationali.

| johnnny123 a răspuns:

Ce rezultate ai obținut până acum la învățătură ca să poți spera la o bursă în SUA?

| haileewatson a răspuns:

Fiecare universitate are criteriile ei pentru acordare de burse. Sunt mai multe tipuri. Trebuie sa intri la fiecare pe site, sa vezi ce conditii au, si sa aplici pentru bursa.