| Hellboy96 a întrebat:

As dori sa aflu care sunt pasii si unde trebuie sa ma duc pentru a obtine un permis de conducere pentru motociclete!
Eu as vrea sa îmi iau 2, una Enduro si unda pentru oraș...

Deci as dori sa aflu care sunt toti pasii de la dorinta de a avea permis si pana la primirea permisului happy

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In primul rand trebuie sa faci o scoala de conducere pentru categoria pe care o doresti si pentru aceasta trebuie sa ai varsta necesara, avand in vedere ca poti incepe scoala de conducere cu maximum 3 luni inainte de implinirea varstei minime prevazute de Codul rutier pentru respectiva categorie.
In scoala vei invata si legislatie si vei afla toti pasii ulteriori, n-are rost sa-i insir aici.
Ce mai intereseaza este ca pentru categoriile AM si A1 poti incepe scoala la 15 ani si 9 luni (pentru examinare este nevoie si de acordul parintilor), pentru categoria A2 de la 17 ani si 9 luni si pentru categoria A de la 23 de ani si 9 luni sau si de la 19 ani si 7 luni, daca ai obtinut categoria A2 de la 18 ani.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Te inscrii la o școală de șoferi pentru categ care o vrei