| Cris284 a întrebat:

Vreau sa va povestesc o situatie, si sa mi spuneti ce parere aveti. In data 23 06 15, am fost depistat de radar, unde am ramas fara permis pentru 90 de zile. In urma cu cateva zile, pe timp ce aveam dovada valabila, am fost depistat, depasind pe linie continua, care a urmat cu inca o suspendare de 30 de zile. Dupa expirarea dovezii am fost la politie pentru examenul de reducere pentru prima abatere. Am explicat acolo toata situatia si m-au bagat in examen. Am luat examenul si mi-au zis la a 31-a zi de suspendare, sa vin sa ridic permisul, mai exact pe 08 08 15. Azi, am primit scrisoare de la politie, care zice incepand cu 08 08 15, am suspendare de 30 zile. Mie nu mi a fost adus la cunostiinta faptul ca per total o sa am timp de 2 luni permisul suspendat. Sper ca ati inteles povestea, astept parerile voastre. Multumesc.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Tot ma mira nestiinta unor soferi in ce priveste legislatia si lenevia in a citi Codul rutier si Regulamentul de aplicare.
Nu parerile noastre conteaza ci prevederile legale, respectiv ale art.221, alin.2, din Regulamentul de aplicare al OUG 195/2002, citez:
"(2) Conducatorul de autovehicul sau tramvai nu beneficiaza de reducerea  perioadei de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce, dacă:
a) perioada de suspendare a fost majorata, conform legii;"

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Reducerea suspendarii cred ca e posibila numai pentru suspendarea de 90 de zile.
La care se adauga cele 30 care nu pot fi reduse, de la depasire.

| Cris284 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Da, stiu lucrul asta, dar nu mi-a fost adus la cunostiinta pana azi faptul ca, la sfarsitul primei suspendari reduse, urmeaza cea de-a doua suspendare pentru depasire. Agentul mi-a spus doar ca imi inlocuieste dovada, si in rest nu se intampla nimic. La postul de politie dupa ce am luat examenul, mi-a spus ca dupa 31 de zile sa ma duc sa iau permisul. In fine, nu cred ca pot rezolva cu nimic. Dar mi se parea corect daca agentrul imi spunea: Domne, dupa ce se termina suspendarea pentru viteza, o sa urmeze cea pentru depasire. Mie nu mi-au aratat declaratia martorului pe care l-am depasit, nu stiu ce a scris in declaratie. Greseala a fost, ca nu am facut contestatie. In fine, problema e ca sunt sofer pe camion, si o sa am de pierdut. Asta e, mi-am facut-o cu mana mea. Gresesti, suporti consecintele.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Cris284):

Eu am fost de fata la adaugarea a 30 de zile de suspendare, unui sofer care circula cu dovada, si i-au adus la cunostinta agentii, ca trebuie s-o 'ispaseasca'.
Tu ce vredeai, ca daca ti-ai tras suspendare pe 90, circuli cum vrei cu dovada, dai examenul si iesi 'curat'? laughing
N-o zic cu abureala de sfant, d.p.d.v. legal, eu mi-as putea pierde permisul de vreo 3 ori in 10km. Dar... Ochii in4.

| Cris284 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Dar nu trebuia specificat in procesul verbal, sau pe dovada? Mie asa mi se pare corect. De aia e agent, sa-ti aduca la cunostiinta toate detaliile. Dar au vazut ca am luat examenul, m-i s-a redus perioada de suspendare de la 90 la 30 de zile, si s-au gandit sa ma arda si cu asta. In proces scrie fapta savarsita, si suspendare de 30 de zile, dar nu scrie din ce data am permisul suspendat. Cu dovada mai aveam de mers 9 zile. Asa au scris in a doua dovada, ca mai am 9 zile de condus. Corect mi se parea, daca mi se aducea la cunostiina cu lux de amanunte, si sa semnez pentru faptul asta.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Cris284):

Pai nu prea avea de unde sa stie agentul care ti-a dat cea de-a 2-a suspendare, in ce stare esti tu cu prima.
Astea le tii tu minte, ca sofer.
In nici un caz n-au studiat situatia ta, si au zis "a luat examenul, hai sa-l f tem". Odata ce s-a scris un PV in care scrie ca vei fi pieton 30 de zile, se aplica. Ca si la fiola; odata ce ai suflat, poti sa fii si superiorul agentului, daca esti baut iti fac dosar.
Politistul nu e obligat sa-ti aduca la cunostinta situatia ta, el iti aplica doar sanctiunea pentru care te-a surprins. Putea sa te informeze, daca ii cereai tu acest lucru, dar nu cred ca e obligat.
Daca ai avea o pedeapsa de 3 ani cu suspendare si ai fi sub atentie, iar un agent vine sa te amendeze pentru tulburarea linistii publice, sa inteleg ca ar fi obligat sa iti aduca la cunostinta toate consecintele, cum ar fi verdictul judecatorilor pentru comportamentul tau, data la care vei fi incarcerat, unitatea, si colegul de celula?