| iulianolaru99 a întrebat:

Salutare,am citit pe mai multe site-uri ca daca detii permis categoria A2 de la 18 ani, poti lua A-ul la 20 de ani( normal pentru A trebuie sa ai o varsta de 24 de ani) Este posibil acest lucru? Voi ce credeti? Sau sa zicem ca iei A2-ul la 19 ani(ca fapt divers), inseamna ca poti lua A-ul la 21 de ani? Ma refer daca e nevoie aceasta perioada de timp (2 ani mai exact) sa ai permisul de A2 pentru a lua A-ul mai inainte de 24 de ani.

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Bineinteles ca e posibil ca doar scrie in codul rutier

| iulianolaru99 explică (pentru suntserios):

Ms frumos...Cat despre codul rutier...Nu l-am citit niciodata happy
N-am nevoie.Eu inainte sa iau permisul pentru A2 m-am antrenat doar facand cat mai multe chestionare pe o aplicatie pentru telefonhappy

| suntserios a răspuns (pentru iulianolaru99):

Se vede ca nu l aI citit, nu cred ca e o treaba cu care sa te mandresti. Sper sa nu ma intalnesc prin trafic cu tine sa sunt satul de maimute care cred ca stiu sa conduca

| iulianolaru99 explică (pentru suntserios):

Nu cred ca o sa ne intalnim laughing Sunt din Cta...Dar totusi... fara "maimute"

| BotezanDaniel a răspuns:

Buna!
''16 ani împliniţi pentru categoriile AM, A1 şi B1;
18 ani împliniţi pentru categoriile A2, B, BE, C1, C1E şi Tr;
20 ani împliniţi şi o experienţă de cel puţin 2 ani de conducere a motocicletelor din categoria de permis A2, sau cel puţin 24 de ani, pentru motocicletele din categoria A;
21 de ani pentru categoriile C, CE, D1 şi D1E, precum şi pentru triciclurile cu motor cu puterea de peste 15kW;
24 de ani pentru categoriile D, DE, Tb și Tv.
Permisul pentru categoria A se va putea obţine de la 24 de ani

Numărul mare de accidente produse de tinerii care conduceau motociclete puternice în primul an de la obţinerea permisului de conducere a atras atenţia poliţiştilor, care au impus o reglementare mai strictă privind obţinerea categoriei A.

Candidatul trebuie să aibă minimum 24 de ani împliniţi, vechea vârstă minimă fiind de 21 de ani