| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o intrebare,de fapt, o nelamurire.

Pentru inceput, sa va prezint situatia: unei persoane i se suspenda permisul de conducere pentru o perioada de 30 de zile.

Insa,in perioada asta (de suspendare),persoana respectiva este prinsa de catre politisti in timp ce conduce masina,fara permis,motiv pentru care i se intocmeste dosar penal.

Acum, intrebarea mea e urmatoarea: e posibil ca persoana in cauza sa-si recupereze permisul la data initiala, data la care ar fi trebuit sa si-l recupereze in mod normal? sau perioada de suspendare se prelungeste pana ce cazul va fi prezentat in instanta?

p.s.doar cei care stiu despre ce este vorba!

multumesc!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Deoarece a fost prins far permis in perioada de suspendare si i sa intocmit dosar penal, numai instanta mai poate decide ceva.In nici un caz nu mai primeste permisul pana la pronuntarea instantei.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ti-am raspuns la intrebarea anterioara. Daca nu mi-ai vazut raspunsul il repet aici:
"Nu numai ca nu este posibil dar, in prima faza, suspendarea se poate prelungi cu 90 zile. Daca este condamnat permisul ii va fi anulat." Numai bine!

| Awesom a răspuns:

Nu cred ca persoana in cauza isi mai ia inapoi permisul din cauza ca a condus fara permis s-ar putea s-a cam stea la mititica o luna doua pentru conducere fara permis + o amenda.

| Auslesse a răspuns (pentru Awesom):

In acest caz, intai urmeaza prezentarea in instanta.Pentru ca, daca n-ai vazut, e vorba de dosar penal!