| Eugena1 a întrebat:

Salutare,am o întrebare in privința școlilor de șoferi.
Vreau să vă întreb,sunt moldovean și dețin cetățenie română, deja am permis de conducere de 4 ani,vreau sa știu dacă depun la școala de șoferi pentru a face din nou permis de conducere românesc, este obligatoriu să fac orele teoretice și practice din nou? sau pot îndată sa merg la examene?
Mulțumesc și un an nou frumos?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Permisul preschimbat o sa fie curat romanesc, exact la fel ca si cel obtinut de un roman in Romania.
Ti-am spus ca la preschimbare nu trebuie altceva decat actele aratate in lin-ul indicat, respectiv nici scoala de conducere si nici examinarea teoretica si practica. Depui cererea cu actele respective si vei primi un permis romanesc cu categoria obtinuta in R.Moldova.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este nevoie de scoala de conducere si nici examinare, poti preschimba permisul de conducere obtinut in R.Moldova cu permis de conducere romanesc, dar numai daca ai domiciliul sau resedinta (flotant) in Romania, conform Ordinului MAI nr.163/2011.
Detalii vezi si aici:
https://www.drpciv.ro/document-details/permise/5ab135f3fa4e9422012c2bb1
Daca dupa aceea vrei si alte categorii va trebui sa faci scoala de conducere si sa sustii examinarea, pentru fiecare categorie in parte.

| Eugena1 explică (pentru Ioandelasal):

Am nevoie de permis pentru a munci peste hotare, permis preschimbat din MD in RO cu MD pe spate este valabil de ex in Germania doar jumate de an

| Eugena1 explică (pentru Ioandelasal):

Mersi pentru răspuns, dar nu vreau permis preschimbat, doresc curat românesc
Pentru celelalte categorii care nu le dețin știu ca trebuie școala și examen, dar pentru categoria B care o dețin MD trebuie neaparat orele teoretice și practice?

| Salontanul a răspuns (pentru Eugena1):

Preschimbarea iti aduce un permis curat romanesc. Ai incredere in Ioandelasal ca este jurist de meserie!

| Eugena1 explică (pentru Ioandelasal):

Va mulțumesc mult de informație, o zi faina!

| Ioandelasal a răspuns (pentru Eugena1):

Permisul preschimbat o sa fie curat romanesc, exact la fel ca si cel obtinut de un roman in Romania.
Ti-am spus ca la preschimbare nu trebuie altceva decat actele aratate in lin-ul indicat, respectiv nici scoala de conducere si nici examinarea teoretica si practica. Depui cererea cu actele respective si vei primi un permis romanesc cu categoria obtinuta in R.Moldova.