| anonim_4396 a întrebat:

Salut.
Mama mea este stabilita de 3 ani in Irlanda, are permis de sedere irlandez si contract de munca legal, ea are dubla cetatenie(româna si moldoveneasca) este divortata de tatal meu cu cetatenie moldoveneasca si s-a recasatorit in Irlanda tot cu un moldovean, eu am 17 ani si am cetatenie moldoveneasca, vreau sa plec la ea in Irlanda, este posibil? De ce acte am nevoie?
Ea imi spune ca nu este posibil sa ma ia la dansa intrucit nu detin pasaport românesc.
Multumesc de orice sfat!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este posibil sa mergi decat in vizita.
Ar trebui sa obtii si tu cetatenia romana si o puteai obtine atunci cand a obtinut-o si mama ta, daca ea ar fi solicitat asta.

| Bizon95 a răspuns:

NU exista sa nu iti poti face cetatenie romaneasca atat timp cat mama e romanca si EA VREA!
numai ca trebuie sa vina in tara si sa se agite cu actele

| Alexandrionelu a răspuns:

Poți merge în vizita maxim 3 luni, apoi trebuie sa stai 3 luni în Republica Moldova și apoi poți merge din nou 3 luni.
Sau îți faci cetățenie românească și circuli liber prin UE.