| mewmew23 a întrebat:

Salutare. Am o masina de vanzare si m-am vazut cu un potential cumparator. Acesta mi-a facut poza la talon, ce poate face cu informatiile de pe talonul masinii?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Informatiile de pe talon nu sunt tocmai sensibile, nu poate face nimic "necurat" cu ele. Acele informatii ajung si pe la service, firme de asigurari, functionari din primarie, etc.
Ar putea cel mult sa "cloneze" masina, adica sa faca numere identice si sa circule cu o masina identica, folosindu-se de inmatricularea ta, insa riscurile de a fi prins de politisti sunt foarte mari, neavand acte originale si nici legaturi cu tine.
Si nu cred ca va face asta, pentru ca masina ta fiind la vanzare, cel mai probabil se va vinde si isi va schimba numerele + certificatul cat de curand, deci baza "clonei" nu este buna.
Cel mai probabil a facut poza pentru a retine motorizarea si seria de sasiu, in caz ca vrea sa o verifice sau sa mai ceara pareri.

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Il interesa seria de sasiu, cel mai probabil pentru a verifica istoricul masinii, posibil si pentru a cere cotatii pentru consumabilele care se recomanda a fi schimbate la orice achizitie auto (filtre, lichide, distributie) sau pentru estimarea costurilor unor imbunatatiri sau modificari pe care le-ar dori la masina.

| Simpatic a răspuns:

Cred ca el a vrut seria de sasiu ca sa verifice masina pe CarVertical, de asta a facut poza la talon!

dar este un dobitoc, cei interesati cer seria VIN prin mesaj pe whatsapp, este comunista asta cu facutul pozelor mai ales fata de o persoana straina
Nu are ce face cu acea poza, decat ce ti-am zis eu, sa verifice masina prin Carvertical!
Imi sunt antipatici cei cu astfel de practici, oarecum grosolane.

| Violleta2022 a răspuns:

Iti verifica masina pe un site legal si real, sa vada cati km reali are, ce accidente a avut inainte samd.

Este pe B un tip care explica unde poti intra si verifica masinile pe care vrei sa le cumperi, ca sa nu iei teapa de la samsari:
https://www.facebook.com/reel/769084511762974

Iar acesta este siteul oficial unde poti verifica orice masina care este spre vanzare, indiferent ca-i adusa de afara sau este in tara:
https://www.carvertical.com/ro

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce altceva ar putea face decât să verifice mașină pe aplicații gen carvertical.

Și nu, carvertical nu e site oficial de nimic, așa cum scrie Violetta