| IeremiaAlin68 a întrebat:

Salutare,am pe la tara o dacie mai veche pick up cu doua locuri pe benzina,tractiune fata,nu stiu exact ce greutate are ca nu mai am acte la ea, sa zicem vreo 800kg,chestia e ca as vrea sa o duc la fier vechi si nu pot decat pe platforma, si aici vine intrebarea. daca dacia are 800kg, platforma e de 2000 kg cu doua axe iar masina tragatoare de 1285kg ma descurc doar cu B-ul sau nu am voie?

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Vrei sa ne zici ca platforma e mai grea decât o mașină?

| Țoglă a răspuns:

Nu ai voie cu B. Vezi că mai sunt de ăștia care vin ei acasă la tine să ridice fierătanile dacă ai peste 200kg

| crysty1222 a răspuns:

Pai, cu categoria B poti conduce:
1. Un autovehicul a carui masa totala maxima autorizata nu depaseste 3500 kg
2. Un autovehicul tragator din categoria B si o remorca a carei masa totala maxima autorizata nu depaseste 750 kg
3. Un ansamblu de vehicule a caror masa totala maxima autorizata nu depaseste 4250 kg format dintr-un vehicul tragator din categoria B si o remorca a carei masa totala maxima autorizata depaseste 750 kg.
Deci, daca depasesti 4250 de kg iti trebuie categoria BE, dar remorca sau semiremorca nu trebuie sa depaseasca 3500 kg.
Apropo, esti sigur ca platforma aia are 2000 de kg? Poate greutatea aia e maxim cat poate duce ea.

| IeremiaAlin68 explică (pentru crysty1222):

Asa e, e greutatea totala cat poate duce, e greseala mea imi cer scuze dar nu ma prea pricep eu si nici nu am fost atent pe moment, platforma are vreo 600kg maxim poate nici atat si duce maxim 2000kg.Multumesc!

| NeaNicu78 a răspuns:

Nu ai voie, orice remorca (platforma)ce are doua axe se conduce cu C-ul, dacă era pe o axa puteai și cu B.