| vegeta a întrebat:

Salutare am si eu o intrebare legata de masini mai exact de un opel calibra... Are un prieten un opel calibra cu mt de 2000cm benzina si se lauda ca are un consum mic de 5% e posibil asa ceva?

6 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Daca merge doar pe autostrada cu 100-110 constant, probabil...

suntserios
| suntserios a răspuns:

Motorul e prea mare si de generatie veche... 5% nici in conditii ideale nu cred ca scoate

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cred ca se lauda aiurea prietenul tau.
Dintr-un motor 1.8 mai scoti consum mic, dar 2.0 deja e prea mare.
Calibra insa, e o masina foarte aerodinamica, cu inertie mare. S-ar putea ca la drum intins, sa aiba un consum sub 6%, dar numai la mers constant.

| OldSoul a răspuns:

Imposibil, consumul de producator dat ca fiind minim e de 6.8 nu are cum sa scoata el 5% dintr-un motor uzat in mai ales la capacitatea aceea.

| piticot4 a răspuns:

E posibil dar nu prea se stie bine intreabati prietenul

| raduraduuu a răspuns:

Daca era motorina da dar benzina in nici un caz.