nony
| nony a întrebat:

Va salut! Sunt de putin timp posesorul unei Skoda Octavia 2, 1.6 MPI, 2006. tip mortorizare BSE. De cand am luat masina am sesizat la pornire o mica intarziere. Pare ca masina se ineaca inainte sa porneasca. Am zis ca e de la bujii sau senzorul de punct mort ( turatii ) Le-am schimbat integral ( bujiile si senzorul ) dar problema persista. Dimineata, pleaca sfert, nicio problema. In schimb, dupa prima pornire de peste noapte, la 3 - 4 ore cand o repornesc, la prima cheie este aproape moarta. La a doua cheie pare ca porneste dar se taie dupa 2 - 3 secunde. La a treia cheie porneste intotdeauna ( nu chiar sfert ). Am intrebat cativa cunoscuti si cea mai plauzibila varianta ar fi ca este de la electro-motor, gen ( fura curent ) sau bucsele de bronz se incalzesc si nu ii da voie sa functioneze corect. Am pus masina pe tester special Skoda. Nicio eroare nici pe partea de motorizare, nici pe partea electrica.
Va rog sa-mi spuneti daca v-ati intalnit cu aceasta problema si cum ati rezolvat-o. Daca nu, care credeti ca ar mai fi cauzele?

2 răspunsuri:
| Heavenonearth a răspuns:

Caută pe Facebook in grupuL Vag cu skoda, audi, seat, vw.

| nony explică (pentru Heavenonearth):

Am cautat. Nimic specific pe problema pe care am descris-o. Daca ar fi sa ma iau dupa toate sfaturile, ar trebui sa schimb jumate de motor. Sincer, nu am timp nici resurse si vreau sa ma duc cat mai aproape sau chiar la problema.