| pHantom1976 a întrebat:

Am alimentat motorina de la Lukoil standard iar pe autostrada nu mai tragea de la 160 km/h tragea 2 secunde facea un repaus si tot asa dar nu trecea de 160, nu am mai patit asta sa aiba un blocaj iar cand pleaca masina de pe loc dupa ce intra cutia in neutru ca sa o schimbi in a doua si scad turatiile iese o "besina" de fum negru dar doar la plecarea de pe loc sau marsalier totul de cand am alimentat de la Lukoil, acum intrebarea mea este sa fie de vina bujiile, injectoarele ceva senzor sau motorina

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Bujiile la diesel au relevanta doar la pornirea motorului. Deci nu ai de ce sa le mentionezi in cazul tau, nu au nici o legatura.
Fumul negru = amestec prea bogat in motorina sau prea sarac in aer.
Parerea mea este ca e mai mult o coincidenta alimentarea de la Lukoil. Stiu ca au motorina proasta, dar tu ai putea avea o defectiune pe la EGR, turbina, injectie sau altceva.
Doar dupa o constatare amanuntita, eventual cu proba de drum (cu diagnoza pe ea), se poate afla ce are masina.
O motorina proasta ar fi cauzat un mers al motorului neregulat si fum alb ori albastru, nu negru. La tine consider ca e altceva, poate o galerie swirl infundata.

| pHantom1976 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Putin probabil inainte sa fi alimentat de la Lukoil am alimentat de la Petrom Premium i-am facut full ca sa incerc sa curat injectoarele etc, masina nu a avut nici o problema a mers cum am vrut fara abateri, acum ca s-a scurs motorina am bagat de la Lukoil nu am avut ce face era singura la care puteam baga fara sa raman parcat pe autostrada,

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Eu nu am incredere in Lukoil. O cunostinta o patit ceva asemanator ( putin alte simptome) la o masina pe benzina. O alimentat de la lukoil, masina ii dadea rateuri, nu tragea, etc. mecanicul i-a zis doar sa alimenteze de la OMV de ex si sa ii dea blana si masina si-o revenit. Incearca si tu asta inainte sa o duci la mecanic.